Temizöz'ün reddi hakim kabul edildi

Albay Temizöz davasında sanık avukatlarının reddi hakim talebi kabul edildi. Dosya Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi

05 Şubat 2010, Cuma 13:41
A A

Kayseri Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz ve eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atağ’ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Mahkeme, sanık avukatlarının "Redd-i Hakim" talebinin değerlendirilmesi için dosyanın 4. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesini kararlaştırdı.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada tutuklu sanıklar Albay Temizöz, Kamil Atağ, Tamer Atağ, Fırat Altın (Abdulhakim Güven), Hıdır Altuğ, Adem Yakin ve Kuktel Atağ katıldı. Sanık Temizöz’ün avukatları Anayasa Mahkemesinin, "askere sivil yargı yolunu açan düzenlemelerin iptal edilen hükümlerinin yürürlüğünün de durdurulmasına" ilişkin kararını gerekçe gösterip, mahkemenin görevsizlik kararı vererek, sanıkla ilgili dosyayı askeri mahkemeye gönderilmesini, diğer sanıklarında özel yetkili mahkeme yerine Şırnak Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmasını talep etti.

NE CEZALAR İSTENİYOR?

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan 104 sayfalık iddianamede, sanıkların TCK’nın "Adam öldürmek", "Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak" ve "Adam öldürmeye azmettirmek" suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.

Sanıklardan Cemal Temizöz’ün 9, Kamil Atağ’ın 7, Tamer Atağ’ın 2, Adem Yakın’ın 7, Hıdır Altuğ’un 3, Fırat Altın’ın (Abdulhakim Güven) 6, Kuktel Atağ’ın ise bir kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

İddianamede, sanık Temizöz’ün 1993’te Cizre’de "terörle mücadele ediliyor" görüntüsü altında "korucu, itirafçı ve uzman çavuşlardan bir grup oluşturduğu" ileri sürülüyor.

"Söz konusu grubun, süreç içerisinde asli görevinden ayrılarak, terör örgütü PKK’ya yardım ettiğinin değerlendirildiği ya da özel sebeplerden dolayı gözaltına aldıkları kişileri sorguladığı" ifade edilen iddianamede, grubun, bu sorgulanan kişilerden bir kısmını öldürdüğü öne sürülüyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;