Temsilciler Meclisi'ni Türk imam açtı

Bugün Ermeni tasarısını oylayacak komitenin bağlı olduğu ABD Temsilciler Meclisi'ni Türk imam duayla açtı

Temsilciler Meclisi'ni Türk imam açtı

Ermeni "soykırım" tasarısının ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde oylanmasından bir gün önce Kongre ilginç bir gelişmeye sahne oldu. Temsilciler Meclisi’nin dünkü açılış duasını, bir Türk imam yaptı.

Amerika’nın Sesi Radyosu’nun haberine göre, Kongre açan ender Müslüman din adamlarından biri olan imam Abdullah Antepli, Demokrat milletvekili David Price tarafından açılış duasını yaptırmak için Kongre’ye davet edildi.          

Kuzey Carolina’daki Duke Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Abdullah Antepli, açılış törenindeki duada, Kongre üyelerinden din, dil, ırk farkı gözetmeksizin ülkelerine en iyi şekilde hizmet etmelerini istedi.     

Abdullah Antepli, aynı zamanda Amerika’daki üniversitelerde görev yapan az sayıdaki Müslüman din adamlarından biri. Antepli, üniversitede ders vermenin yanı sıra, Müslüman öğrenci ve öğretim görevlilerine dini danışmanlık da yapıyor.

Bugüne kadar Temsilciler Meclisi'nin açılışını yapan dördüncü Müslüman olan Abdullah Antepli, Amerika’nın Sesi’ne, bunun, kendisi için çok büyük bir onur olduğunu söyledi. 2003 yılından bu yana Kongre'nin açılışını bir Müslüman yapmamıştı. 

Duke Üniversitesi'nde ders veren İmam Abdullah Antepli, Müslümanların Amerikan toplumunda hak ettikleri yeri kazanması için yaptıkları çalışmaların devam edeceğini söyledi.  

ABD Temsilciler Meclisi'nde gerçekleştirilen günlük oturumlar gelenek üzerine din adamlarının duasıyla açılıyor.

Temcilciler Meclisi’nin Dış İlişkiler Komitesi’nde 2007 yılının Ekim ayında kabul edilen Ermeni soykırımı yasa tasarısının oylaması Tüm Dünya Ermenileri ruhani lideri Patrik II.Karekin'in dualarıyla açılmıştı. Bu durum büyük tepkiye sebep olmuş, ayrıca sözde soykırımdan kurtulan Ermenilerin de salona tekerlekli sandalye ile getirilmesi de vekiller üzerine baskı kurma çabası olarak değerlendirilmişti.

DHA