TEOG tercihleri başladı mı? (TEOG tercih robotu)

Lise yerleştirme işlemleri için tercih yapacak olan milyonlarca sekizinci sınıf öğrencisi, merakla "TEOG tercihleri ne zaman?" diye soruyordu. TEOG'da anadolu ve fen liseleri için tercihler bugün başladı. Tercih dönemi 24 Temmuz'da sona erecek

14 Temmuz 2017, Cuma 13:01
A A
TEOG’da anadolu ve fen liseleri için tercih süreci bugün başladı.

TEOG tercih robotu ile lise seçimlerini kolayca listeleyebilecek olan adaylar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı sistemi kullanacak.

TERCİHLERİ ONAYLATMAK GEREKİYOR

Öğrenciler 14-24 Temmuz tarihlerinde 25 okula kadar tercih yaparak tercih işlemlerini ortaokul müdürlüklerine onaylatacak. Bu onaydan sonra işlem tamamlanmış olacak. Öğrencilerin tercih değişikliklerini okul müdürlüklerinde onaylatma işleminden önce yapmaları gerekiyor.

Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanla öğrenci alan okulların önceden belirlenmiş kontenjanlarına, ortaöğretime yerleştirmeye esas puan ve puan üstünlüğüne dayalı olarak öğrencilerin tercihleri doğrultusunda merkezi yerleştirme gerçekleştiriliyor.

TEOG TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYIN

TEOG YERLEŞTİRME SONUÇLARI 11 AĞUSTOS'TA

Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanların eşit olması halinde AOSP, eşitliğin devam etmesi hâlinde sırasıyla 8'inci, 7'nci ve 6'ncı sınıflardaki YBP üstünlüğü, eşitliğin devam etmesi hâlinde tercih önceliği, yine eşitliğin devam etmesi hâlinde okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı, bunların da eşit olması hâlinde ise öğrencinin doğum tarihine göre yaşça küçük olanların önceliği dikkate alınıyor.

11 Ağustos tarihinde de yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar açıklanacak. 14-18 Ağustos, 21-23 Ağustos ve 28 Ağustos-6 Eylül 2017 tarihlerinde ise yerleştirmeye esas nakil işlemleri gerçekleştirilecek.

BOŞ KONTENJANLAR VE NAKİL

Okulların boş kontenjanları, 11 Ağustos 2017 tarihinde ilan edilecek.

Yerleştirmeye esas nakil işlemleri için tercih başvurular ise;

• 14-18 Ağustos 2017,
• 21-25 Ağustos 2017,
• 28 Ağustos-6 Eylül 2017 tarihlerinde olmak üzere 3 kez yapılacak.

Yerleştirmeye esas nakil işlemlerinin sonuçları;

• 21 Ağustos 2017
• 28 Ağustos 2017
• 8 Eylül 2017 tarihlerinde e-okul.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecek.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;