Termal kamerayla kanser teşhisi

Bolu'da 'dijital kızılötesi termal kamera' ile kanserli hücrelerin vücutta yarattığı ısı değişiklikleri esas alınarak 5 dakikada radyasyona maruz kalmadan kanserli bölge saptanıyor

22 Nisan 2010, Perşembe 11:46
A A

Domuz gribi salgınında havaalanlarında kullanılan termal kamerayla ısı ölçme yönteminden yola çıkan bir firma, vücuttaki 0.01 oranındaki ısı değişimine bile duyarlı dijital kızılötesi termal görüntüleme yöntemi geliştirdi.

Yeni sistem Türkiye’de ilk kez İzzet Baysal Devlet Hastanesi bünyesinde yer alan Bolu’da Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM) kullanılmaya başlandı.

Yeni sistemin tanıtımı İl Sağlık Müdürü Dursun Koç, İzzet Baysal Devlet Hastanesi Başhekimi Hüseyin İka, KETEM’den sorumlu Dr. Dilek Çürük ve merkezde görevli sağlık personelinin katılımıyla yapıldı.

Sistem ilk kez gazeteciler üzerinde denendi. Yapılan testte tüm kameraman ve foto muhabirlerinin cihazların kullanımından ötürü sağ gözlerindeki ısı farklılıkları dikkat çekti.

İl Sağlık Müdürü Dursun Koç, yeni sistemin vücuttaki ısı değişimlerini algılayan bir kızılötesi kamerayla görüntü alınmasına ve bu görüntülerin ileri teknolojiye sahip bilgisayarlar tarafından ön analizinin yapılmasına dayanan bir test olduğunu belirtti.

İzzet Baysal Devlet Hastanesi Başhekimi Hüseyin İka ise, hastaya ışın vermeden vücut ısısı fonksiyonlarının ölçüldüğünü söyledi. İka, “Isı değişikliğini algılayan bir yöntem.

Kanserli hücrelerin vücuttaki ısısı farklı ve bu cihaz o bölgeyi anında tespit ediyor. En küçük bir ısı değeri bilgisayar ortamında anında görülebiliyor. Meme kanseri tanısının konulmasında çok daha etkili” diye konuştu.

Mutlu YUCA-Koray YILMAZDEMİR/BOLU (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;