Terör yuvasından Habur'a ilk kafile

Teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın “Türkiye'ye dönün” çağrısına uyan 34 kişilik PKK'lı grup dün Kuzey Irak'tan Habur'a giriş yaptı

20 Ekim 2009, Salı 05:00
A A

HEPSİ KİMLİKSİZ

Kamuoyunda Kürt açılımı olarak bilinen demokratik açılımın yarattığı gerginlik artarak sürerken dün önemli bir gelişme yaşandı. İmralı’da cezasını çeken teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın “Türkiye’ye dönün” çağrısına uyan Kuzey Irak’taki terör örgütü yandaşları çocuklarıyla birlikte dün Türkiye’ye giriş yaptı. 8’i terörist yuvası Kandil Dağı’ndan, 26’sı da Musul yakınlarındaki Mahmur Kampı’ndan olmak üzere toplam 34 kişi saat 15.45’te Şırnak Silopi’deki Habur Sınır Kapısı’ndan giriş yaptı. Kimliksiz olarak Habur’dan giren 34 kişi jandarmaya teslim oldu.

DTP’LİLER KARŞILADI

Grup Habur Sınır Kapısı içindeki Tabur Komutanlığı’na götürüldü. PKK’lı grup, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca görevlendirilen özel yetkili 4 savcı tarafından sorguya alındı. PKK’lı gruba destek için gelen DTP’li vekiller Sabahat Tuncel, Pervin Buldan, Gülten Kışanak, Fatma Kurtulan ve Sevahir Bayındır ile Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras da Habur’daki gümrüklü alana alındı. Gelen PKK’lıların soruşturmalarında yer almak isteyen 45 avukattan 5’i ‘isimleri listede bulunmadığı için’ sorgusu sürenlerin yanına alınmadı.

TABUR’DA SORGULAMA

PKK’lı grubun ‘Örgüt üyeliği’nden sorgulandığı öğrenildi. Sorgusu yapılan 34 kişiden sadece 5’i hakkında daha önceden ‘Terör örgütü propagandası yapma’ ve ‘Örgüt üyesi olma’ suçlarından işlem yapıldığı bildirildi. Grup üyelerinin verecekleri bilgiye göre etkin pişmanlık hükümlerinden (TCK 221) yararlanıp yararlanamayacağına karar verilecek. Diyarbakır Barosu Başkanı Mehmet Emin Aktar ise “Tutuklama beklemiyoruz. Mahmur’dan gelenler için sadece ‘Pasaport Yasası’nı ihlal’den işlem yapılmasını bekliyoruz” dedi.

Ramazan YAVUZ-Ferit ASLAN-Halil COŞKUN/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;