'Teröristin iyisi kötüsü olmaz'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çırağan Sarayı'nda ağırladığı Güneydoğu Avrupalı konuklarına terörle mücadelede işbirliği çağrısı yapıp, “Benim teröristim kötü, senin teröristin iyi zihniyeti söz konusu olamaz” dedi

'Teröristin iyisi kötüsü olmaz'

Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan, Arnavutluk, Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Moldova, Bosna-Hersek ve Slovenya’nın katıldığı Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi dün İstanbul’da yapıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çırağan Sarayı’ndaki zirve sonrası soruları yanıtladı.

‘Aynı fikirdeyiz’

Çırağan Sarayı’ndaki zirvede terörle mücadelede işbirliği konusunun da ele alındığı söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, “Terörle mücadelede ayrım yapılmamalı. Dolayısıyla ‘Benim teröristim kötü, senin teröristin iyi’ zihniyeti söz konusu olamaz. Zirveye katılan liderler de bizimle aynı fikirde” dedi.

‘AB şemsiyesi’

Gül, Balkanların Avrupa’nın tarihi ve kültürel yönden ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek, “Bizler, paylaşılan değerler temelinde geliştirmekte kararlı olduğumuz bu ortaklığı AB üyeliğiyle taçlandırmak hususunda azimliyiz. Hepimizin yolu AB şemsiyesi altında kesişecektir” diye konuştu.