Ters organ mucizesi

Kırşehirli Türk nakilde tıp tarihine geçti

02 Eylül 2009, Çarşamba 15:32
A A

 

İzmir’de kalpten ölen hastanın karaciğeri 3 aydır nakil sırası bekleyen Yusuf Kılıç’ın hayatını kurtardı. Ancak ölen hastanın organları ters taraftaydı. Karaciğeri de ‘ters bir şekilde’ Yusuf Kılıç’a nakledildi. Doktorlar “Dünyada ters organların nakledildiği 5’inci vaka budur” dedi.

DOKTORLAR BİLE ŞAŞIRDI

İzmir’de Feridun Görgülü (64), 22 gün önce kalp krizi geçirerek öldü. Ailesi organlarını bağışladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi doktorları kadavradan organ alırken beklenmedik bir durumla karşılaştı. Feridun Görgülü’nün organları normal insanların organlarının bulunduğu yerin tam tersindeydi. Karaciğeri sağda olması gerekirken solda, dalağı soldayken sağdaydı. Kalbi de sağa yatıktı. Doktorlar ‘tersliğe’ rağmen organların hayat kurtarabileceğine karar verdi.

3 AYDIR ORGAN BEKLİYORDU

Ölen Feridun Görgülü’nün böbrekleri çalışmıyordu. Kriz geçirdiği için kalbi de kullanılamıyordu. Karaciğer ve korneaları bağış için uygundu. Doç. Dr. Hüseyin Astarcıoğlu başkanlığındaki ekip, ters tarafta bulunan ‘bağış karaciğeri’ 3 aydır hastanede organ sırası bekleyen Yusuf Kılıç’a (51) ters bir şekilde nakletti. Dünyada bu şekilde yapılan 4 nakil bulunduğunu belirten doktorlar Yusuf Kılıç’ın bilinen 5’inci vaka olduğunu açıkladı.

’AYNAYA BAKAR GİBİ YAPTIK’

Dr. Hüseyin Astarcıoğlu, “Karaciğerin sağ lobu daha büyük, sağ tarafı daha şişkindir. Nakledilen karaciğeri aynaya bakar gibi düşünmek gerek. Hastamıza taktığımız karaciğer ters duruyor. Yani karaciğerin normaldeki sağ lobu hastanın solunda, sol lobu sağ yanında. Hastamızın yapısı uygundu, karnı yeterli genişlikteydi karaciğeri ters olarak naklettik. Hastamız minyon olsa karaciğer sıkışabilirdi. Nakil yapmasak yaşama şansı yoktu” dedi.

 DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;