TESK'den bankalara öğrencilere destek çağrısı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Bankalar eğitime destek olup öğrenci kartlarından ücret almamalı" dedi
 

27 Eylül 2017, Çarşamba 17:30
A A
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bankalara, öğrencileri destekleyici uygulamalara gitme çağrısında bulunarak "Bankalar, öğrencilerin kullandığı hiçbir karttan ekstra ücretler almasın. Öğrenci burslarından kesinti yapılmasın" ifadesini kullandı.

Bankaların yaptıkları birçok işlemde ücret aldığını belirten Bendevi  Palandöken, söz konusu kesintilerin özellikle öğrenci kartlarından yapılmamasını talep etti. Palandöken, "Her yıl ortalama 80 ile 150 lira arasında parası kesilen öğrenciler, ya bu ücreti geri alabilmeli ya da bu ücrete tabi tutulmamalı. Şehir dışında okuyan öğrenciye ailesinin gönderdiği paradan neden kesinti yapılsın. Burs alan öğrenci aynı şekilde her ay bursundan neden kesinti yaşasın" değerlendirmesinde bulundu.

ÖĞRENCİYE ÖZEL KREDİ VE AVANS

Bendevi Palandöken, öğrenci ve velileri destekleyici nitelikte kredi ve kart uygulamaları yapılması gerektiğini vurgulayarak, "Üniversite eğitimi alan 7 milyon 198 bin 987 öğrencimiz var. Öğrencilerimizin çoğu maddi açıdan zorluk yaşıyor. Öğrenciler, ailesinin gönderdiği para ya da bursu için mutlaka bankacılık hizmeti alıyor. Eğitim kredileri, harçlık avansı, uzun süren vadeli kredi gibi eğitimi destekleyici uygulamalar öğrencileri ve velileri rahatlatacaktır" ifadelerini kullandı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;