'Teslim olmuyoruz yanlış anlaşılmasın'

Türkiye'ye giriş yapan PKK'lı grup adına konuşan M. Şerif Gençdağ “Kimse kendini kandırmasın. Eve dönmek ya da teslim olmak istemiyoruz. Barış için adım atıyoruz” dedi

20 Ekim 2009, Salı 05:00
A A

HABERLERE ÖFKE

Mahmur Kampı’ndan Habur’a giren grup adına açıklama yapan M. Şerif Gençdağ, kendileriyle ilgili yanlış haberlere yer verildiğini söyledi. Türkiye’ye girmeden önce konuşan M. Şerif Gençdağ, teslim olmak için Türkiye’ye geldikleri yönünde haberler çıktığını belirterek “Kimse kendini kandırmasın. Eve Dönüş Yasası ya da TCK’nın 221. maddesinden yararlanma gibi bir isteğimiz yok” dedi. M. Şerif Gençdağ “Biz eve dönmek ya da teslim olmak için gitmiyoruz. Aksine Türkiye’de kalıcı bir barışın sağlanması için demokratik adım atmak istiyoruz. Kendi özgür kararımızla bu sürece dahil olmak istedik” diye konuştu.

‘NİYETİMİZ BELLİ’

Seydi Fırat da “Bu tarihi bir adımdır. Hükümet buna tarihi bir cevap vermelidir” dedi. Mahmur’daki grubun sözcüsü Nurettin Turgut ise, “Bizim aramızda teslimiyet niyetinde olan bir tek insan bile yok. Bu sürece katkı sağlamamız için Öcalan’ın önerisiyle, rızamızla barış grubuna katıldık” diye konuştu. 3 çocuğu ve eşi ile Türkiye’ye giren Hacı Sorgun da, 17 yıldır Mahmur’da bulunduğunu kaydederek “Hem Türkiye, hem de bizim tarafımızda gönüllü olarak harekete geçtik. Biz barış elçileriyiz ve bu şekilde karşılanmak istiyoruz” dedi.

KANDİL'DEN LÜKS CİPLE GELDİLER

KONVOYDA KAZA: 1 ÇOCUK ÖLDÜ 

Mahmur Kampı’nda dün sabah erken saatlerde, Türkiye’ye dönecek aileler için veda töreni düzenlendi. Türkiye’ye gidecekler, kamptakilerle tek tek kucaklaşarak vedalaştı. Uzun araç konvoyları eşliğinde yola çıkan gruba eşlik eden konvoyda Öcalan posterleri taşındı. Bu arada grubu taşıyan konvoy Mahmur - Erbil arasında kaza geçirdi, bir çocuk ölürken üç kişi de yaralandı.

KÜRTLERDEN SEVGİ GÖSTERİSİ

Mahmur grubunu taşıyan konvoyla Kandil’den yola çıkan dördü kadın sekiz PKK’lı da, Erbil-Musul karayolu üzerindeki Kelek kasabasında buluşup sınıra hareket etti. Üzerlerinde teröristlerin dağda giydiği kıyafetler bulunan sekiz PKK’lının, buluşmaya son model ciplerle gelmesi dikkati çekti. PKK konvoyu geçtiği güzergah boyu Kürtlerin sevgi gösterileriyle karşılandı.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;