TFF'den 'Nihan Öztürk' açıklaması

Futbol Federasyonu bir televizyon kanalında Nihan Öztürk tarafından dile getirilen iddiaların gerçek dışı olduğunu açıkladı

12 Ekim 2009, Pazartesi 20:01
A A

Federasyonun internet sitesinde yapılan açıklamada, 2005-2008 yılları arasında Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu Sekreteri olarak çalışan Nihan Öztürk’ün, katıldığı bir televizyon programında, TFF’nin tüm hukuk kurullarını ve yönetim kurulunu zan altında bırakacak gerçek dışı açıklamalarda bulunduğu bildirildi.

GÖRÜNTÜLER DOSTANE ORTAMDA ÇEKİLDİ
Açıklamada, "Anılan şahıs, 22 Eylül 2008 tarihinde, iş disiplinine aykırı davranışları nedeniyle tüm yasal hakları ve tazminatları ödenerek işten çıkarılmıştır. Buna rağmen Futbol Federasyonu’na karşı işe iade davası açmış olup, bu dava halen devam etmektedir" denilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Söz konusu görüntüler mesai saatleri dışında, Mayıs 2008’de yapılan bir milli maçın televizyonda izlenmesi sonrasında dostane bir ortamda çekilmiştir. Anılan şahıs, bu görüntüleri kaydettikten 16 ay sonra bunları, TFF nezdinde tekrar işe alınması için bir şantaj aracı olarak kullanmıştır.

5 AY ÖNCE GEREKEN İŞLEMLER YAPILDI
İlgili talep TFF tarafından reddedildiğinden, anılan şahıs, elindeki görüntüleri basınla paylaşarak kurumumuza zarar vermeye çalışmıştır. Basına yansıyan görüntülerle ilgili olarak gerekli iç soruşturma 5 ay öncesinden tamamlanmış ve ilgili kişiler hakkında gerekli işlemler yapılmış olup, o tarihte TFF Hukuk Kurulu’da başkanvekili olarak görev yapan Talat Emre Koçak, Futbol Federasyonu’ndaki görevinden istifa etmiştir.

TFF’nin hukuk kurulları, 5894 sayılı yasayla teminat altına alınan bağımsızlık ve tarafsızlık ilkeleri çerçevesinde çalışmaktadır. Gerek Tahkim Kurulu, gerekse de Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu kanunla kurulmuş, kendi kuruluş ve çalışma esaslarını düzenleyen talimatlar çerçevesinde çalışan bağımsız hukuk kurullarıdır.

Bu kurullar alanlarında uzman ve mesleklerinde yetkin ve son derece saygın kişilerden oluşmuş olup, hiçbir şekilde kimseden emir ve talimat almadıkları gibi, hiç kimsenin tesiri altında da değildirler. 16 ay öncesine dayanan görüntülerin, Ankaraspor’un Turkcell Süper Lig’den düşürülme kararının netleşmesinin akabinde, (A) Milli Takım’ın Dünya Kupası’ndan elenmesi ve Fatih Terim’in görevinden istifa etmesinin ertesinde basına verilmiş olmasının nasıl yorumlanması gerektiğini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz."

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;