THY uçağına işedi ceza bile almadı

İstanbul- Hong Kong seferi sırasında sarhoş bir yolcu THY uçağının koridoruna işedi. Topbaş ve Türk heyeti de uçaktaydı

12 Kasım 2009, Perşembe 08:29
A A

Atatürk Havalimanı’ndan havalanan Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul-Hong Kong seferini yapan uçağında, yabancı uyruklu alkollü bir yolcu, pantolonunu indirerek uçak koridoruna işedi. Yolcuların tepkisi üzerine hosteslerin kibarca müdahale ettiği yolcunun pantolonu giydirilerek, koltuğuna oturtuldu. Sivil havacılıkta böyle bir eyleme dair madde bulunmadığı için, yolcuya bir yaptırım da uygulanamadı.

Olay dün Atatürk Havalimanı’ndan 23.50’de havalanan İstanbul-Hong Kong seferini yapan THY uçağında meydana geldi. Uçağa binerken de alkollü olduğu belirtilen yolcu, seyir sırasında da alkol almaya devam etti.

2 ŞİŞE ŞARAP DEVİRDİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve UCLG Eş-Başkanı Kadir Topbaş da beraberindeki heyetle Çin'in Guangzhou kentinde yapılacak olan UCLG (Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetim Teşkilatı) Dünya Konseyi Toplantısı gitmek üzere bu uçakta bulunuyordu. Aynı toplantı nedeniyle İstanbul Valiliği'nden bir heyetin de bulunduğu uçağın 30 C numaralı koltuğunda oturan yolcu, ilerleyen saatlerde iki şişeye yakın şarap içtikten sonra körkütük sarhoş şekilde koltuğundan kalkarak, pantolonunu indirdi. Onlarca yolcunun gözleri önünde uçağın koridoruna işeyen bu kişiye, yolcuların tepki göstermesi üzerine hostesler müdahale etti. Pantolonu giydirilen yolcu, yine hostesler tarafından kibar davranışlarla yerine oturtuldu.

YAPTIRIM BİLE YOK

Diğer yolcuların şikayetlerine devam etmeleri nedeniyle, uçağın pilotu ve hostesler tarafından yolculara yapılan açıklamalarda, böyle bir olayla ilk kez karşılaşıldığı ve Uluslararası Sivil Havacılık kuralları arasında yaşanan olayla ilgili herhangi bir yaptırımın bulunmadığı söylendi. Uçağın Hong Kong Havalimanı’nda yolcuların indirilmesinin ardından temizlendiği belirtildi.

Serkan AKKOÇ/İSTANBUL, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;