THY uçağının motor kapağı düştü

Türk Hava Yolları'nın İstanbul - Kahire seferini yapan Airbus A320 tipi 'Muş' adlı uçağı pistten kalkışı sırasında sol motor kapağını düşürünce geri dönmek zorunda kaldı

04 Kasım 2009, Çarşamba 11:58
A A

THY'nin İstanbul-Kahire seferini yapan uçağı saat 10.30'da, 103 yolcusuyla Atatürk Havalimanının 18-36 sol pistinden havalanacağı sırada sol motorunda, uçak indiğinde frenleme sağlayan ve 'reverse' olarak adlandırılan kapağı düşürdü. Parça, kuledeki hava trafik kontrolörleri tarafından görülerek, pilotları uyarıldı.

Airbus A320 tipi uçak kalkışına devam etti ve pilot uçuş kulesine motor kapağının düştüğünü bildirdi. Kahire'ye gitmek üzere havalanan uçak, kalktıktan bir saat 15 dakika sonra yakıtını havada harcadıktan sonra saat 11.45'de Atatürk Havalimanına zorunlu iniş yaptı.

Bu arada kule 18 Sol olarak tanımlanan yeni pisti derhal iniş kalkışa kapattı. 20 dakika boyunca kapalı kalan pistte DHMİ yetkilileri araştırma yaptı. Parçaya pist üzerinde rastlandı. Gerekli temizlik yapılana kadar pist hava trafiğine kapalı kaldı.

THY yetkilileri olayla ilgili olarak soruşturmanın başladığını ve Kahire yolcularının da başka bir uçakla Mısır'a gönderildiğini açıkladılar.

"BİR SES DUYDUK MOTORUN KAPAĞI UÇMUŞ"

Çok sayıda Japon yolcunun bulunduğu uçağın yolcuları Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'ne alındı. Japon yolcular olay sonrası neşeli tavırlarıyla dikkat çekerken parçanın koptuğunu gören Türk Yolcu Fatih Gündağ "Kalkışta bir sıkıntı oldu. Zaten yolcularda farkına vardı. Ufak bir panik havası oldu. Pilot sakindi, anons yapıldı. Baya bir yükselmiştik" diye konuştu. Gündağ, Erol Açıcı isimli arkadaşının olayı ilk gören kişi olduğunu söyleyerek "Arkadaşım kalkış esnasında görmüş. Motorun önünde bir büyük parça vardı. İçine girse inemeyecektik belki" diye konuştu.

Parçanın koptuğuna şahit olan Erol Açıcı'da " Kalkıştan sonra o parça koptu. Ne olduğunu anlayamadık.10 bin metre yukarı çıkmıştık. Allah korudu" dedi. Gündağ parçanın koptuğunu görmesi üzerine uçuş ekibini uyardınız mı? sorusu üzerine de "Yabancı yolcular uyardı. Ekip gelip baktı" Yolculardan Cüneyt Balıkçıoğlu ise olayı şöyle anlattı: "Bir ses duyduk motorun kapağı uçmuş.Gayet rahat geri döndük. Pilot teknik bir arıza olduğunu ve her şeyin kontrol altına alındığını söyledi"

NEW YORK UÇAĞINDA KALP KRİZİ

THY'nin dünkü İstanbul-New York seferini yapan Boeing 777-300ER tipi uçağı da, bir yolcunun kalp krizi geçirmesi nedeniyle, Hamburg'a mecburi iniş yaptı. Yolcu uçaktan indirilerek havalimanında tıbbi müdahale yapıldı. Uçağın gecikmeli New York'a gitmesi nedeniyle, arkasından yapılan New York İstanbul seferi de 5 saat gecikmeyle gerçekleştirildi.

Faik KAPTAN/fİSTANBUL, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;