TKP Samsun milletvekili adayı gözaltında

Samsun sigara fabrikasında eylem yapan işçilere destek veren Türkiye Komünist Partisi(TKP) Samsun Milletvekili adayı Mahmut Çelik'in de aralarında bulunduğu 120 kişi gözaltına alındı

12 Nisan 2011, Salı 14:56
A A

Gözaltıyla ilgili yazılı bir açıklama yapan TKP, "AKP, Samsun’da seçim çalışmalarına başladı! Önce Samsun Sigara Fabrikası’nı haraç mezat British American Tobacco (BAT)’ya sattılar. Sonra BAT’ın işçi kıyımına göz yumdular. 120 işçinin haksız yere işten atılmasına izin verdiler.Şimdi de polis gücüyle direnen işçilere hunharca saldırıyorlar" iddilarında bulundular.

TKP Merkez Komite’den yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"Hakkını arayan işçileri topluca gözaltına alıyorlar. (Patronların canı sıkılmasın, zarar etmesinler) diye, direnen işçilere boyun eğdirmeye çalışıyorlar. Piyasacı, işbirlikçi, gerici yeni rejim, direnenlere tahammül edemiyor ve her fırsatta zor gücüne başvuruyor. Ülkemiz, giderek baskı ve zorun egemen olduğu, haksızlığın zorbalıkla kol kola devriye gezindiği bir ülkeye dönüşüyor. Seçimlerin başladığı bu günlerde, Samsun’da direnen işçilere bir polis saldırısı gerçekleşmiştir. Çevik kuvvet polisleri, biber gazı ve coplarla direnen işçilere müdahale etmiş, çok sayıda işçiyi gözaltına almıştır.

Adobe Flash Player Yükle

Bu saldırı emrini veren Tekel’i, British American Tobacco’ya satan siyasi iktidarın ta kendisidir. Önce Samsun’daki Tekel işletmesini yabancılara peşkeş çektiler, şimdi de direnen işçilere polis saldırısı emrini verdiler. Direnen Tekel işçilerinin yanında yer alan Türkiye Komünist Partisi olarak, bu saldırının derhal durdurulmasını ve gözaltıların serbest bırakılmasını talep ediyoruz."

Açıklamada gözaltında olanlar arasında TKP Samsun Milletvekili Mahmut Çelik’inde bulunduğu ifade edilirken, "Türkiye Komünist Partisi, aday listelerinin YSK’ya verildiği aynı gün bir milletvekili adayının gözaltına alınmasını protesto etmektedir. Hükümetin bu konuda açıklama yapmasını, gözaltıların derhal serbest bırakılmasını ve ilgili sorumlular hakkında yasal işlem başlatılmasını istiyoruz. Seçim döneminde bir milletvekili adayına dönük polis saldırısının hesabı verilmelidir" denildi.

Açıklamada ayrıca Samsun Valisi ve Emniyet Müdürünün bu olay nedeniyle "derhal" görevden alınması da istendi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;