Tokat gibi aşk dersi

Hakim, kızını 15 bin TL'ye başlık parası karşılığında satan babaya ders gibi cevap verdi

24 Ocak 2010, Pazar 05:00
A A

Oğullarına kız aradılar

Çorum’un Türkler köyünde çiftçi Kemal Kavakçı (63) ile eşi Hafiza Kavakçı (59) sağır dilsiz oğulları Sefa’yı (27) evlendirmek istedi.

Ama köyde kısmet bulamayınca gözlerini uzaklara diktiler. Kavakçı çiftçi Van Çaldıran’a gidip tanıdıkları Ahmet B.’nin (31) kızı 14 yaşındaki D.B.’yi oğulları Sefa’ya istedi.

Kız çocuğu alışverişi!

Van Çaldıran’da pazarcı Ahmet B. (31) çocuk yaştaki kızını 15 bin TL başlık parası karşılığında Sefa Kavakçı’ya sattı. Kız, baba baskısıyla bu alışverişe boyun eğdi.

Çorum’daki köye götürülen kız ile Sefa’ya düğün yapıldı. Kız gerdek gecesi Sefa’nın sağır dilsiz olduğunu öğrenince korkup bu evliliğe karşı çıktı.

22’şer yıl hapis istendi

Sonra jandarma ihbar üzerine eve baskın yaptı. Sefa, Kemal Kavakçı ve kızın babası Ahmet B. tutuklandı.

Çocuğun cinsel istismarı suçundan Sefa’nın 22 yıl, babası Kemal’in 14.5 yıl, kızın babası Ahmet’in velayet hakkını kötüye kullanmaktan 22 yıl hapsi isteniyor. Sefa’nın annesi tutuksuz yargılanıyor.

Babanın yalanına bak

Çorum’daki duruşmada Ahmet B. “Aşka saygım var, kızım Sefa’yı isteyince verdim” dedi.

Hakim Hüseyin Turgut Bayraktar ise “Aşka saygınız varsa kızlar sevdikleriyle evlenmek isteyince onları töre diye niye öldürüyorsunuz?” cevabını verdi. Kız şikayetçi olurken duruşma ertelendi.

Kemal KARADAĞ/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.