TOKİ 15 şehir inşa etti

400 bin konuta ulaştıklarını anlatan Başkan Erdoğan Bayraktar, bunun, nüfusu 100 binden fazla 15 şehir demek olduğunu vurguladı

20 Ekim 2009, Salı 05:00
A A

30 MİLYAR LİRALIK İHALE

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, bugüne kadar 30 milyar lira tutarında 3 bin 500 ihale yaptıklarını, tüm Türkiye’de ödedikleri hakediş rakamının 20 milyar lira olduğunu söyledi. Dün ‘İstanbul Buluşmaları 2009’ etkinliğinin açılışında konuşan Bayraktar, bu paranın yüzde 90’ını İstanbul’dan kazandıklarını belirterek, “İstanbul’u Türkiye ile beraber düşünmek gerek. Denizli, Diyarbakır, Gaziantep, Kayseri gibi illeri kalkındırmadan İstanbul’u kurtarmak mümkün değil” dedi.  Ulaşım sorunu çözülmeli İstanbul’u geliştirmeden Türkiye ekonomisini kurtarmanın mümkün olmadığını vurgulayan Bayraktar şöyle dedi: “İzmir, Bursa, Bandırma ve Çorlu başta olmak üzere, başka çekim merkezi oluşturmak sanayiyi İstanbul’un dışına çıkararak, kenti turizm, sağlık ve eğitim kenti olarak yapılandırmak, ulaşım sorununu çözmek gerekli. Kentte 3 milyonun üzerinde konut var. Bu konutların yüzde 70’i yaşanamayacak durumda. Yüzde 80’inin ruhsatı yok. Bunu hep birlikte halletmemiz lazım.”

400 BİN KONUT YAPTIK

TOKİ’nin kentsel dönüşüm ve insanların ev sahibi olması için çok çalıştığını ve 400 bin konuta ulaştıklarını anlatan Bayraktar, bunun, nüfusu 100 binden fazla 15 şehir demek olduğunu vurguladı. Bayraktar, TOKİ’nin sadece konut yapmadığına, modern hayatın gerektirdiği yaşam birimleri gerçekleştirdiğine işaret ederek, “Ama yanlış yapmıyor muyuz? Çok yanlış yapıyoruz. Bilimsel kriterler, şehircilik kriterleri manasında, mimari tarzda çok yanlışlarımız, eksiklerimiz var” dedi.

SULUKULE ÇOK KÖTÜYDÜ

Yapılan eleştirilere de değinen Bayraktar şöyle konuştu: “Bizim Sulukule’de yaptığımız kentsel dönüşüm çok tartışılabilir. Ama inanın orası çok kötü bir yerdi. Altyapı yok, su yok, tuvalet yok. Orada hak sahibi olan herkese yerinden yer verdik, kiracılara da Gaziosmanpaşa Taşoluk’tan ev verdik, peşinatsız, taşındıktan sonra ayda 180 ile 220 lira taksit ödeyerek, gitmediler. Kültürleri oraya müsait değil. Çoğu 30-40 bin lira devir parası alarak bırakıp gitti, ‘Biz Sulukule’de oturacağız’ diye.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;