TOKİ 500 bin konut yapacak

Toplu Konut İdaresi Başkanı (TOKİ) Erdoğan Bayraktar 2011 sonunda 500 bin konutu tamamlayacaklarını bildirdi

24 Kasım 2009, Salı 05:00
A A

ÖNCELİK ALT GELİR GRUBU

Piyasadan çekilmeyeceklerini belirten Bayraktar, gelecek yıl öncelikle yoksul ve alt gelir grubuna yönelik konut yapımına ağırlık vereceklerini belirterek “TOKİ’nin iki ana kulvarı var. Bunlardan biri ‘alt gelir grubu ve yoksullara yönelik konut üretimi’, diğeri de ‘belediyelerle işbirliği halinde kentsel dönüşüm. Biz artık ağırlığımızı buraya verdik” şeklinde konuştu.

AĞIRLIK ARSA ÜRETİMİNE

Alt yapılı arsa üretimine de ağırlık vereceklerini kaydeden Bayraktar, hedefledikleri 500 bin konut yapımını da tamamlayacaklarını belirterek şöyle konuştu “Şu anda 400 bin konuttayız. Bu 500 bin konut hedefimiz 10 yıl içindi. Yani ilk 5 yılda 250 bin, ikinci 5 yılda yine 250 bin konut. Hükümetin bizim önümüze koyduğu program buydu. Şu anda yedinci yıldayız ve hedefe göre 350 bin olması gereken konutu geçtik. Yedi yılda 400 bin konut rakamını aştık. 2011 sonunda 500 bin konutu tamamlarız.”

KENTSEL DÖNÜŞÜM SÜRECEK

Bayraktar, devlet, hükümet, belediye işbirliğiyle kentsel dönüşüm projesi ürettiklerini belirterek vatandaşı mağdur etmeden, gecekondu bölgelerindeki kiracı konumundakilere de uzun vadeli konut vererek şöyle konuştu: “Türkiye’nin Cumhuriyet tarihinin en büyük kentsel dönüşümünü sağladık. 2010’da gecekondu dönüşümlerine de ağırlık vereceğiz.” Bayraktar, bakanlığın talep ettiği hastane, okul, sağlık ocağı, huzur evi ile afet konutu gibi binaların yapımını da sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;