TOKİ inşaatında eksik demir iddiası

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Edirne'de yaptırılan 458 konutun inşaatında eksik demir kullanıldığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu

Perşembe, 16 Eylül 2010 - 15:07

TOKİ inşaatında eksik demir iddiası

TOKİ'nin Edirne Fırınlarsırtı Mevkisi'ne dar gelirliler için yaptırdığı 458 konutun inşaatını 15 milyon 444 bin lira ihale bedeli ile Özansan A.Ş. ve MHP Tekirdağ Milletvekili Kemalettin Nalcı'nın seçimlerden sonra eşi ve kayınbiraderine devrettiği Erna inşaat firması ortaklığı kazandı.

İnşaatın kontrolü yetkisi TOKİ tarafından 'Emlak Pazarlama İnşaat ve Proje' adlı şirkete verildi. Sözleşmeye göre Mayıs 2011'de bitmesi planlanan inşaatın tünel kalıp ve beton işçiliğini, taşeron firma Aragon Group İnşaat aldı.

Ancak taşeoran firmanın ortağı Cüneyt Kılıç, yüklenici firmaya 'inşaatlarda sözleşmelere uygun yeterli malzeme ve demirin kullanılmadığını' belirten bir elektronik posta atarak, sözleşmelerinin feshedilmesini ve hakedişlerinin kendilerine ödenmesini istedi.

VİNCİN TEPESİNE ÇIKMIŞTI

Taşeron firmanın ortağı olarak ağabeyi Sinan Kılıç ile birlikte çalışan Cüneyt Kılıç, geçtiğimiz 4 Eylül günü yüklenici firmadan alacaklarını tahsil edemediği ve binalarda eksik malzeme kullanıldığı gerekçesiyle 50 metre yüksekliğindeki kule vincin tepesine çıkarak intihara kalkıştı.

'MHP'Lİ VEKİL ÖLÜMLE TEHDİT ETTİ'

Cüneyt Kılıç, şikayet dilekçesinde inşaatta 28 temeli tamamladıklarını abelirterek şöyle dedi: "TOKİ ve kontrol firmasından kimse kontrole gelmedi.

Edirne Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açtık. Durumu TOKİ yetkilisi Vahap Kalemci'ye bildirdiğimiz halde, denetim yapmak yerine bizi MHP Tekirdağ Milletvekili Kemalettin Nalcı'ya bildirmiş.

Bunun üzerine Kemalettin Nalcı ağabeyim Sinan Kılıç'ı ofisine çağırarak kendisini ölümle tehdit etmiş ve bizden işi bitirmemizi istemiştir. Ve bizden zorla 150 bin liralık senet aldılar."

MHP'Lİ NALCI İDDİALARI REDDETTİ

MHP Tekirdağ Milletvekili Kemalettin Nalcı, hakkındaki tehdit iddialarını kabul etmedi. Şirketi milletvekili olduktan sonra yakınlarına devrettiğini açıklayan Nalcı, "Biz de dava açmaya hazırlanıyoruz.

Tehdit iddialarını ıspat etmelerini istiyorum. Sonuçta böyle birşey edebi dahilinde mümkün değil. İddiaları tamamen asılsızdır. Bizim siyasi kimliğimizi kullanarak kendilerine rant yaratmaya çalışıyorlar. Her işlem evrağı ile yapılmıştır" dedi.

Fırat KESKİNKILIÇ-Engin ÖZMEN/EDİRNE (DHA)