TOKİ'den 7 yılda 75 hastane

TOKİ ağırlıkla taşrada olmak üzere son 7 yılda 75 hastane projesine imza attı. Hastanelerin 19'u tamamlanarak faaliyete geçti, 56'sının yapımı sürüyor

TOKİ'den 7 yılda 75 hastane

15 bin yatağa ulaşacak

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) hastane ihtiyacı olan bölgelere modern hastaneler kazandırıyor. Toplam yatak kapasitesine yüzde 20 katkı sağlayan TOKİ, 19 hastaneyi tamamlayarak hizmete hazır hale getirirken, 56 hastanenin yapımını sürdürüyor.

Son 7 yılda 75 hastane yapımını başlatarak, bunlardan 3 bin yatak kapasiteli 19’unu tamamlayan TOKİ, 75 hastane tamamlandığında 15 bin yatak kapasitesini hizmete sokmuş olacak. TOKİ, yapımı tamamlanan 19 hastane için 589 milyon 859.3 bin lira harcama yaptı.

Yıl sonuna kadar 5 adet

İnşaat aşamasındaki 56 hastanenin yatırım bedeli 1 milyar 581.5 milyon lirayı buluyor, 75 hastane için yapılacak harcamanın ise 2 milyar 171.3 milyon liraya ulaşması öngörülüyor.

Yıl sonuna kadar 5 hastanenin yapımını tamamlamayı planlayan TOKİ, ihale ve proje aşamasındaki hastanelerle birlikte Türkiye’ye 96 hastane kazandırmış olacak.

TOKİ’den yapılan açıklamada hastanelerin büyük bölümünün yapımı için şehir dışında, orman alanına yakın, havası ve suyu temiz, gürültüden uzak yerlerin seçildiği belirtildi.

Projeler devam ediyor

TOKİ, Adana-Seyhan ve Yüreğir, Diyarbakır, İstanbul-Halkalı, Adapazarı- Korucuk, Samsun, Trabzon- Yomra ve Akçaabat, Adıyaman-Kahta, Ağrı- Doğubeyazıt, Bingöl-Solhan ve Karlıova, Osmaniye- Kadirli ve Rize-Pazar’daki hastaneleri hizmete açtı.

Malatya, İstanbul- Seyrantepe, Adapazarı- Mithatpaşa, Karaman, Adıyaman, Afyon, Aydın- Merkez ve Nazilli, Ağrı- Patnos, Ardahan, Bingöl, Ordu-Ünye, Manisa- Turgutlu, Karabük, Mardin- Kızıltepe, Mersin-Silifke ve Toroslar, Muş ile Niğde gibi bölgelerdeki projeler de devam ediyor.