TOKİ'nin tercihi kamu bankası

Toplu Konut İdaresi Başkanı Erdoğan Bayraktar, konut projeleri nedeniyle sıcak paraya ihtiyaç duyduklarını belirterek, maliyetlerin daha cazip olması nedeniyle kamu bankalarından kredi kullanmayı tercih ettiklerini söyledi

TOKİ'nin tercihi kamu bankası

SICAK PARAYA İHTİYAÇ VAR

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, yoksul konutu ve gecekondu dönüşüm projeleri nedeniyle sıcak paraya ihtiyaç duyduklarını belirterek, “Para ihtiyacımız var, ama kötü durumda değiliz” dedi. Erdoğan Bayraktar, finansman açığını menkul kıymet ihracı veya alacakların satışı yerine, maliyetlerin daha cazip olması nedeniyle kamu bankalarından kredi kullanarak kapatmayı tercih ettiklerini söyledi.

AYDA 500 MİLYON LİRA

Konut üretiminde finansman kaynağını kendilerinin sağladığını, kaynak yaratarak konut yaptıklarını vurgulayan Erdoğan Bayraktar şöyle konuştu: “Konutları 10 yıldan 20 yıla kadar vade ile satıyoruz. Bu nedenle satışlardan gelen para çoğu zaman aylık ödemeleri karşılamıyor. Ayda 200-300 milyon gelire karşılık 400-500 milyon lira ödememiz var. Sıkışırsak açığı kapatmak için kamu bankalarından kredi kullanıyoruz.”

BANKALARA BORÇ

915 milyon 2009’un son gününde 200 milyon lira borç ödediklerini kaydeden Bayraktar, borçlarının 915 milyon liraya düştüğünü söyledi. TOKİ’nin portföy büyüklüğünün 19 milyar liraya ulaştığını kaydeden Erdoğan Bayraktar, “Sermaye Piyasası Kurulu’ndan izin aldık, tebliğ yayımlandı gerekirse menkul kıymet ihraç edebilir veya alacaklarımızı satabiliriz ama bankalardan temin edilen paranın maliyetine göre daha cazip değil” diye konuştu.