Töre kurbanı kadının cenazesine kadınlar sahip çıktı

19 yaşındaki genç kız, ağabeyi tarafından 40 bıçak darbesiyle katledildi. Genç kızın ortada kalan cenazesine muhtar ve kadınlar sahip çıktı

01 Mart 2011, Salı 15:17
A A

Mersin'de dün öğle saatlerinde bıçaklanarak öldürülen 19 yaşındaki Hatice F.'nin, korkunç bir töre cinayetine kurban gittiği ortaya çıktı.

Cinayeti aile meclisi kararı ile işlediği öne sürülen genç kızın ağabeyi M.F. (20) kayıplara karışırken, aralarında anne, baba, ablanın da bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı.

Töre cinayetine kurban giden genç kızın ortada kalan cenazesine aile fertleri ve yakınları sahip çıkmayınca, cenazeye mahalle muhtarı ve komşu kadınlar tarafından morgdan alınarak toprağa verildi.

BOĞAZI KESİLMİŞ

Mezitli İlçesi'ne bağlı Viranşehir sahilinde bir derenin denize döküldüğü kesimde yer alan menfezin altında dün öğle saatlerinde boğazı kesilmiş, vücudunun çeşitli yerlerinden yaklaşık 40 bıçak darbesi ile öldürülmüş durumda genç bir kızın cesedi bulundu. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Morgu'na alınan cesedin yapılan kimlik tespitinde, 3 Şubat'ta evinden "Bakkala gidiyorum" diyerek çıkan ve bir gün sonra ise Siteler Polis Merkezi'ne ailesi tarafından kayıp başvurusu yapılan Hatice F.'yi ait olduğu belirlendi.

AĞABEYİNE İHBAR ETTİ

Olayla ilgili soruşturmayı derinleştiren Cinayet Masası ekipleri, önemli ip uçlarına ulaştı. Yapılan araştırma sonucunda, genç kızın öldürülmeden bir gün önce Mezitli İlçesi'nde gezerken kayıp olduğunu bilen ağabeyi M.F'nin bir arkadaşı tarafından görüldü. İsmi gizli tutulan kişi bunun üzerine arkadaşı olan ağabeyini arayarak, "Kız kardeşin şu an Mezitli'de geziyor" bilgisini verdi. Ağabeyi de, "Takip et, izini sakın kaybetme geliyorum" dedi. Bunun üzerine soluğu Mezitli'de alan ağabey, izini bulduğu kız kardeşini sakinleştirerek, ihbarcı arkadaşı ve kendisi ile birlikte bir lokantada yemek yedi.

ÖNCE GÜVENİNİ KAZANDI, ÖPEREK VEDALAŞTIGenç kız, durumunu anlatarak sevdiğine kaçtığını ve mutlu olduğunu ifade etti. Ağabey M.F ise hoşsohbet geçen yemekte, kardeşine anlayışlı davrandığını ifade edip, evini kimseye söylemeyeceği sözünü vererek güvenini kazanmayı başardı. Bunun üzerine genç kız, ağabeyi ve ihbarcı kişi ile birlikte oturduğu evine giderek adresi öğrenmesini sağladı. Evde bir süre oturup, çay içilmesinin ardından M.F kardeşini öperek vedalaşıp, ihbarcı arkadaşı ile birlikte evden ayrıldı.

AİLE MECLİSİ KARAR VERDİ

İddiaya göre, sevdiğine kaçan kız kardeşinin durumunu öğrenen ağabey M.F konuyu ailesine taşıdı. Bunun üzerine acil toplanan aslen Muş’lu olan aile meclisinde, genç kadın için ölüm kararı çıktı. İddiaya göre aile meclisi kararı ile ölüm emrini yerine getirmek üzere görevlendirilen M.F, pazartesi günü öğle saatlerinde kız kardeşinin evine gitti. Hatice F., kaçtığı sevgilisin de evde olmadığı bir anda ağabeyinin "Birlikte sahile gezmeye çıkalım" önerisini yerinde buldu. Bunun üzerine ağabey ve kardeş birlikte evden çıktılar. Bir süre sonra ise Viranşehir sahil kesiminde denize dökülen bir derenin menfezinde Hatice F.'nin boğazı kesilip, vücudunda yaklaşık 40 bıçak darbesi almış cesedi bulundu.

11 KİŞİ GÖZ ALTINDA

Soruşturmayı derinleştiren polis, genç kızın babası inşaat işçisi L.F (48), ev hanımı annesi S.F (47), ablası S.F (21), genç kızın can güvenliği nedeniyle ismi gizli tutulan sevgilisi ile birlikte yakın aile fertlerinin de aralarında bulunduğu 11 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların sorgulamaları sürerken, aile meclisi kararı ile cinayeti işledikten sonra kayıplara karıştığı öne sürülen ağabey M.F her yerde aranıyor.

CENAZESİ ORTADA KALDI

Bu arada, Hatice F.'nin cenazesi gözaltına alınmayan aile fertlerince de alınmayınca oturduğu mahalle muhtarı Bedirhan Adıyaman, ve yaklaşık 50 kadın tarafından alındı. Hastaneye gelen kadınlar morgdan aldıkları ve bir süre omuzlarda taşıdıkları cenazeyi alkışlar eşliğinde ve zılgıtlarla "Kimsenin namusu olmayacağız", "Kadın cinayetlerine son", "Kadına uzanan eller kırılsın" şeklinde sloganlar attılar. Genç kızın ambulansa konulan cenazesi Güneykent Mezarlığı'na götürülerek toprağa verildi.

Olayla ilgili soruşturma Cumhuriyet Savcılığı ve Cinayet Masası'nın iş birliğinde yürütülüyor.

MERSİN / DHA
 

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;