Trabzon Olimpiyat'la dünyaya açılıyor

Trabzon'da 23-30 Temmuz tarihlerinde yapılacak Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları, yeşilin binbir tonunu barındıran doğal güzelliği ve tarihi-turistik mekanlarıyla Karadeniz'in başkentini dünyaya tanıtacak

20 Haziran 2011, Pazartesi 13:08
A A

Her yıl binlerce turistin uğrak yeri olan Uzungöl, Sümela Manastırı, Ayasofya Müzesi yanında yöreye özgü yiyecek kültürü, el işlemeleri, yayla şenlikleri ve sıcakkanlı insanlarıyla Trabzon, 49 ülkeden gelecek sporcuları birer turizm elçisi olarak ülkelerine göndermeye hazırlanıyor. Kuruluşu milattan önce 2000’li yıllara kadar uzanan Trabzon, barındırdığı tarihi ve kültürel varlıkların yanı sıra doğayla baş başa kalınacak mekanları, kara, deniz ve havayoluyla ulaşım imkanları, limanı, üniversitesi ve tarihten gelen misyonuyla, Doğu Karadeniz’in en önemli yerleşim yerleri arasında gösteriliyor.

Kentin turizm lokomotifi haline geldi: Uzungöl

Yılda 550 bini aşkın yerli ve yabancı turistin uğrak yeri olan Trabzon’da, doğanın tadına varılabilecek ender güzelliklerden Uzungöl, bu turist sayısının yaklaşık 350 bininin görmeden kentten ayrılmadığı mekanların başında geliyor. Kent merkezine 99, Çaykara ilçesine 19 kilometre uzaklıktaki Uzungöl, heyelan sonucu dere yatağının doğal baraj şeklinde Haldizen Deresi’ni kapatmasıyla oluşmuş. Çevresindeki ladin ormanları ile çekici bir peyzaj sergileyen Uzungöl, son dönemde kentin turizm lokomotifi durumuna geldi.

Kayalıklardaki mabet: Sümela Manastırı

Tarihi öneminin yanı sıra inanç turizmiyle de adından söz ettiren Sümela Manastırı da kentteki en önemli turizm merkezlerinden biri. Maçka ilçesine bağlı Altındere köyü sınırları içindeki Altındere vadisinde, Karadağ’ın eteklerindeki sarp kayalıklara kurulmuş Sümela Manastırı, halk arasında ‘Meryem Ana’ olarak anılıyor. Vadiden yaklaşık 300 metre yükseklikte bulunan manastırda, freskler ve Hz. İsa ile Meryem Ana’nın hayatıyla ilgili tasvirler bulunuyor.
Manastırın 375-395 yılları arasında Atina’dan gelen Barnabas ve Sophranios isimli iki rahip tarafından kurulduğu biliniyor. Selçuklu, Bizans ve Gürcü mimarilerinin ortak özelliklerini barındıran ve 13. yüzyıldan bugüne değişikliğe uğramadan ulaşan kent merkezindeki Ayasofya Müzesi de Trabzon’da özellikle yabancı turistlerin uğrak yerlerinin başında geliyor.

Görülecek mekan, tadılacak lezzet çokAtatürk’ün Trabzon’a ikinci gelişinde konakladığı Atatürk Köşkü, Trabzon’da doğan Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın adını taşıyan Kanuni Evi, kenti kuşbakışı görme olanağı sunan Boztepe ve Anadolu’ya ilk şampiyonluk kupası getiren Trabzonspor’un tarihinin yer aldığı Trabzonspor Müzesi, kentin görülebilecek mekanları arasında. Sadece doğal güzelliği ve tarihi turistik varlığıyla değil, yöresel yiyecek kültürüyle de Trabzon önemli
kentler arasında yer almakta.

Karalahana sarması, kaygana, mısır ekmeği, tereyağında alabalık, Hamsiköy sütlacı, Akçaabat köftesi, Trabzon tereyağı, Vakfıkebir ekmeği gibi ünlenen tatlar da Trabzon’da konuklara ikram edilmek üzere bekliyor. Ayrıca özellikle yaz aylarında eşsiz güzelliği ve temiz doğasıyla öne çıkan Trabzon yaylalarında düzenlenen şenlikler, alternatif birer çekim alanı oluşturuyor.

Tüm bu özelliklerin yanında, Trabzonspor ile öne çıkan, 2007 yılındaki Karadeniz Oyunları ile tesisleşmeye başlayan ve temmuz ayında yapılacak Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları (EYOF) ile spor alanında zirveye çıkan Trabzon, özünde yer alan potansiyelin olimpik oyunlarla dünya ülkelerine yayılmasını ve kentin dokusunu dünya genelinde tanınmasını bekliyor. (aa)


49 ülkeden 4 bin sporcu gelecek

EYOF 2011 Trabzon Genel Koordinatörü Nihat Doker, temmuzda kentte 49 Avrupa ülkesinden 9 branşta 4 bine yakın sporcunun yarışacağını anlatıyor: “Tarihin en eski kentlerinden biri olmasına rağmen sadece Trabzonspor gibi bir dünya markasına sahip olan Trabzon, 2011 EYOF ile birlikte ‘olimpiyat kenti’ markasına da sahip olacak. Bu Türkiye Cumhuriyeti tarihinde düzenlenen ilk olimpiyat nitelikli organizasyon olma unvanını da taşıyor.” Kentte inşaatı tamamlanmakta olan olimpik yüzme havuzu, cimnastik merkezi ve tenis kortlarının, Türkiye’de alanlarındaki en iyileri olacağını söyleyen Doker, “Trabzon, sahip olduğu spor tesisleriyle oyunlardan sonra, uluslararası düzeyde her türlü spor organizasyonunun yapılabileceği bir hale gelecek. 49 ülkeden gelecek 4 bin dolayında sporcu ve teknik adama ilave olarak 2-3 bin civarında yabancının kente geleceğini tahmin ediyoruz. Bunlara yönelik programlarımız da hazır” diyor.

RADİKAL

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;