Trafik cezalarını mahkeme siliyor

Şişli 2. Sulh Ceza kararı: Trafik cezası geç tebliğ edildi. 7 günlük itiraz süresi aşıldı. Vatandaşın savunma hakkı kalmadı. Cezanın iptaline...

Çarşamba, 14 Nisan 2010 - 15:19

Trafik cezalarını mahkeme siliyor

Plakalara kesilen, ancak sürücülere gönderilemeyen trafik cezaları, ödeneğin bulunmasıyla adreslere postalanmaya başladı. Aralarında yıllar öncesinden kalma cezaların da bulunduğu tutanaklar yasal süre olan 7 gün içinde tebliğ edilmediği için, itiraz hakkı olduğu belirtiliyor.

Trafik Para Cezalarının Tahsil ve Takibi ile İlgili Yönetmelik, tebligat işlerine 7 gün içinde başlanmasını öngörüyor. Bu süre geçtikten sonra adrese gelen ceza tutanakları için mahkemeye itiraz halinde iptal imkanı bulunuyor.

İstanbul Şişli 2. Sulh Ceza Mahkemesi, kendisine 7 günden sonra trafik ceza tebligatı yapılan bir sürücünün cezalarını, itiraz üzerine kaldırmıştı.

Mahkemenin kararında; aracının plakasına, yokluğunda 4 adet ceza kesilen sürücü Mustafa Yücel'in itirazı kabul edilerek, şöyle denilmişti:

"Trafik suç tutanağı ile ilgiliye tebliğ edildiği tarih arasında geçen süre nazara alınarak, ilgili yönetmeliğin 10 A ve B maddeleri gereğince, 7 günlük süreye aykırı davranıldığı ve ilgilinin savunma hakkının kısıtlandığı, ayrıca cezanın sürücünün yokluğunda tescil plakasına düzenlenmiş olduğu anlaşılmış ve trafik ceza tutanaklarının iptaline karar verilmiştir.

" Kararın emsal olacağını belirten hukukçular, "Kendilerine gönderilen cezalara itiraz etmek isteyenler mahkemelere başvurabilir" diyor.