Trakya sular altında

Şiddetli sağanak 2 saat içinde Trakya'da felakete dönüştü. Sel yedi can alırken binlerce ev sular altında kaldı

Trakya sular altında

AKOM KRİZİ KAVRAYAMADI

Helikoptere para yok görüntüler TV’den İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi’ndeki (AKOM) çalışmalar, geçmiş afetlere oranla daha sönük geçti.

Dün sabah saatlerinden itibaren sel felaketiyle ilgili haberlerin ulaşmasının ardından Kağıthane’deki AKOM’da bir hareketlilik oluşmadı.

Afet durumlarında İBB Genel Sek-reteri’nin hazır bulunması gerekirken bu kez daha az sayıda ve alt düzeyde bürok-ratlar krizde görev yaptı. İBB Başkanı Kadir Topbaş AKOM’a uğramadı.

Şehir içinde oluşan krizlerde, sabit kameraların görüntülerini takip edip krizin boyutlarını belirleyen AKOM yetkilileri, bu kez kameraların bulunmadığı Silivri ve Çatalca’da selin bastırması ve bu noktalarda kameraların yetersiz kalması nedeniyle başarılı olamadı. İBB’nin sabit kameraların bulunmadığı noktalarda durum tespiti yapmak için kullandığı üç adet helikopterin sözleşmesini bu yıl yenilemediği ortaya çıktı.

Yetkililer, afet durumunda karadan ulaşılamayan noktalarda daha çok durum tespiti için kullanılan helikopterler yerine, bu kez Doğan Haber Ajansı’nın televizyondaki görüntülerini izleyip afetin boyutlarını tespit edebildi. Yetkililer, helikopterlerin maliyetleri nedeniyle sözleşmelerinin yenilenmediğini bildirmekle yetindi.