Transformers Gerçek Oldu!

Fantastik bir silah, bilim kurgu filmlerden kaçıp, savaş sektörü ile buluşuyor: Hem zırhlı arazi aracı, hem de helikopter olan bir araca ne dersiniz?

Cuma, 03 Eylül 2010 - 09:33

Transformers Gerçek Oldu!

Humvee... Amerikan Ordusunun, çöllerde kullandığı zırhlı arazi aracı... Humvee'ler o kadar popüler oldu ki, altyapıları, Hummer marka lüks S.U.V'ler olarak yollarda fink atmaya başladı. Gerçi Hummer markası, General Motors tarafından tasfiye edilip,  iflas etse de, Humvee'ler hala capcanlı. DARPA yani Defense Advanced Research Projects Agency (Gelişmiş Savunma Araştırma Ajansı), uçan Humvee rojesini devreye soktu.

Buna göre, zırhlı arazi araçları, gerektiği zaman helikoptere dönüşebilecek. Yani bir pervane, gerektiği zamanda yerinden çıkarak, taşıtı, helikopter moduna dönüştürecek. DARPA, Lockheed Martin ve AAI Corp gibi dev silah şirketleri ile anlaşmanın eşiğinde. Projenin 10 yıl içinde hayat bulması bekleniyor. Yakında kamyonlar da, robota dönüşüp ağaçları yerinden sökerse şaşırmayacağız. Daha fazlası için ShiftDelete.Net sitesini ziyaret edebilirsiniz.