TRT Euronews kanalındaki Fransız hakimiyetini kırıyor

Perşembe, 19 Kasım 2009 - 05:00

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), Avrupa’nın en çok izlenen haber kanalı Euronews’e yüzde 15,70’lik hisseyle katılarak kanalın en büyük dördüncü ortağı oldu. Euronews’ün en büyük hissedarı durumundaki France Televisions isimli kuruluş daha önce kanalın plan ve stratejilerini belirlemek konusunda hakim durumdaydı.
TRT bu atılımıyla Euronews’ün denetleme kuruluna da girmiş oldu.
Bence TRT’nin Avrupa’ya yönelik bu adımı Kürtçe yayın yapan TRT 6 kanalının açılması kadar önemli. Dünyaya sekiz dilde yayın yapan ve Avrupa’daki bütün otel odalarında bulunan Euronews kanalına Türkçe dilinin de katılmasının stratejik bir anlamı var.
Kanalın Türkçe yayınlara başlamasını, Türk tezlerinin Avrupa’ya anlatılması için en önemli fırsatlardan biri olarak görüyorum.
Bu sayede dünyanın Türkçe konuşulan bölgelerinden gelen haberler Avrupa’nın gündemine daha fazla girmiş olacak. TRT’nin Euronews’teki yayınları Ocak 2010’da başlayacak. Yayınlar dünyanın 150 ülkesinde 300 milyon hanede izlenebilecek.
Müzik Kanalı’nın açılışında konuştuğumuz TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, İngilizce yayın yapacak TRT kanalını da 2010- 2011 arasında açmayı planladıklarını anlattı. Ben, TRT’nin de tıpkı İspanyolların TVE’si ve Fransızların TV5’i gibi dünyaya kültür ihraç edeceğini düşünüyorum.

Ah güzelim Tepebaşı!
Kanalın Tepebaşı Stüdyoları’ndaki açılış törenine aralarında gazeteciler, televizyoncular ve sanatçıların da bulunduğu çok sayıda isim katıldı. Kameraların büyük ilgi gösterdiği Tuğba Özay’ın yeni albümünün de yakında çıkacağını öğrendik.
Davette TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’in yanı sıra Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile de sohbet etme fırsatı bulduk. Arınç’a bu binanın olduğu yerde benim çocukluğumda açık hava parkı ve tarihi Tepebaşı Tiyatrosu’nun bulunduğunu anlattım. O dönemde Aynalı Çeşme Sokağı’ndaki evimize yürüme mesafesindeki Dr. Tevfik Sağlam İlkokulu’na giderken Tepebaşı Gazinosu ve açık hava sinemalarının önünden geçerdim. 1980’lerden sonra İstanbul’u kasıp kavuran korkunç betonlaşma furyası geride hiçbir şey bırakmadı. TRT’nin stüdyo binası da muhteşem Haliç manzaralı bu noktada yükseliyor.
Geceden notlar aktarmaya devam edeyim: Organizasyonu gerçekleştiren TRT’nin başarılı prodüktörlerinden Defne Beklim ve arkadaşları bence çok iyi bir iş çıkardı. Sezen Aksu ve Ajda Pekkan gibi Türkiye’de müziğin iki dev ismini aynı gecede buluşturmak kolay değil.
TRT Müzik’in, ciddi ekonomik zorluklar yaşayan müzik endüstrisi için bir can simidi olacağını düşünüyorum. Bu kanal sayesinde TRT sanatçıları da yaptıkları işleri daha etkin şekilde gösterme fırsatı bulabilecekler.
İbrahim Şahin kurumda ciddi içerik zenginleşmesi sağladı ve pek çok cesur karara imza attı. Şahin’i bu yönüyle eski genel müdürlerden İsmail Cem kadar başarılı buluyorum.