TRT spikeri Duygu Dalkılıç PKK yerine TSK dedi, kanala tepki yağdı

Türkiye'nin Afrin'de başlattığı Zeytin Dalı Harekatı'nın dokuzuncu gününde resmi televizyon kanalı TRT ekranlarından 'tuhaf' bir yayın yapıldı. Haber spikeri Tuğba Dalkılıç, canlı yayında iki kez, TSK'nın sivilleri hedef aldığını söyleyerek şu ifadelerde bulundu; “Muhabirlerimiz çok önemli bilgiler verdi. Mesela az önce Bülent Çulcuoğlu hemen çatışmaların yaşandığı bölgeden dedi ki, ‘TSK, sivillere işte bu noktadan saldırıyordu." Dalkılıç, daha sonra sosyal medya hesabından hata yaptığını söyleyerek kamuoyundan özür diledi. Spiker hakkında soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

29 Ocak 2018, Pazartesi 10:36
A A
TRT spikeri Tuğba Dalkılıç hakkında yayın sırasında yaptığı "TSK, sivil halka bombardıman gerçekleştiriyor" anonsu nedeniyle inceleme başlatıldı.
 

TRT AÇIKLAMA YAPTI: CANLI YAYIN KAZASI

TRT Haber'den konuya dair yapılan açıklama şöyle:

"28.01.2018 tarihinde (bugün) Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ÖSO ile birlikte Zeytin Dalı harekâtı çerçevesinde Burseya Dağı’nı ele geçirmek için başlattığı operasyon TRT Haber kanalında başarılı bir şekilde izleyicilerimize ulaştırılmıştır. Operasyonun yapıldığı Burseya Dağı’ndan canlı görüntülerle aktarılan yayın sırasında ekranda olan spikerimiz, bağlantı yaptığı muhabirimiz Bülent Çulcuoğlu’nun ifadelerini canlı yayının vermiş olduğu heyecanla yanlış aktarmıştır. Bu istenmeyen bir canlı yayın kazasıdır.

Yaşanan bu üzücü hatanın ardından spikerimiz derhal ekrandan çekilmiş, yerine yeni bir arkadaşımız görevlendirilmiştir. Ayrıca söz konusu spikerimiz hakkında gerekli inceleme başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurur ve yaşanan bu hata nedeniyle özür dileriz."

İşte o görüntüler: 


 

SPİKER DALKILIÇ DA ÖZÜR DİLEDİ


TRT spikeri Dalkılıç, Twitter'dan yaptığı bir açıklamayla söz konusu ifadeleri yanlışlıkla söylediğini belirterek özür diledi. Dalkılıç, Twitter’da, “Bugün TRT Haber ekranlarında yaptığım canlı yayın sırasında, ‘terör örgütü PKK Burseya tepesinden sivilleri vuruyor’ diyecekken sehven TSK dedim. Tamamen yayın heyecanıyla yapılmış bir hataydı. Kamuoyundan çok özür diliyorum” ifadelerini paylaştı.

   

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;