TRT'den Ali Tezel açıklaması

Ali Tezel'in "istediklerini söylemeyince çekimden vazgeçtiler" iddiasına TRT'den yanıt geldi

TRT'den Ali Tezel açıklaması

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu'ndan, yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel’le yapılacak röportajdan bilinçli olarak vazgeçildiği yönünde haberler çıktığı hatırlatıldı.

Tezel’e röportaj teklifi yapıldığı, ancak kendisinin telefonlara çıkmayıp asistanı aracılığıyla randevu verdiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"TRT program yapımcıları, ısrarla kendilerinin haber değil, program yaptıklarını ve bu programında bir formatı olduğunu söyleseler de Ali Tezel ile ancak çekim anında görüşebilmişlerdir. Kendisine programın formatı anlatılmış ve bu programın kamu yayın ilkelerine göre yapıldığı, yoruma yer verilmediği belirtilmiştir.

Tezel ise bu formatın kendisi için uygun olmadığını belirterek, istediği gibi yorum yapmak, konuşmak istemiştir. Program yapımcıları da kendisine teşekkür ederek, yayın formatında bu tür kişisel yorumların uygun olmayacağını söyleyerek çekimden vazgeçmiştir. Tarafsız yayın ilkesiyle hareket eden ve halkın güvenini her daim kazanmış TRT, yayına çıkardığı hiçbir yorumcuya, ilkeleri dışında yayın yaptırmaz.

TRT, bazı basın yayın organlarının iddia ettiği gibi yanlı program değil, tarafsız yayın için çekimden vazgeçmiştir. TRT ekranları, hiç kimsenin şahsi duygularına alet olmayacak kadar korunaklı yapılardır."

ALİ TEZEL'İN İDDİASI

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel, internet sitesinde yaptığı açıklamada "Cuma günü TRT1'den geldiler ve spiker gibi yorum yapmadan yeni Anayasa Paketi'ndeki "Artık tüm isçiler birden cok sendikaya üye olabilecekler" dememi istediler. Ben de bu değişikliğin, işçilerin aleyhine olacağını, kaos yaratacağını söyleyince, çekimden vazgeçip gittiler." demişti.

TRT Zeynep Mansur' yönelik kıyafet sansürü iddiaları için bunları söyledi:

TRT: "MANSUR FORMAT DIŞI GİYİNMEK İSTEDİ"