Trump maaşını yatırdı!

ABD Başkanı Donald Trump, maaşından 78 bin doları Maryland’daki Antietam Ulusal Savaş Alanı Parkı’ndaki restorasyon projelerine bağışladı

07 Temmuz 2017, Cuma 16:55
A A

Antietam Muharebesi, 1862 yılında Amerikan İç Savaşı sırasında yaşanmıştı.

ABD İçişleri Bakanı Ryan Zinke, Trump’ın bağışının yeni nesil Amerikalıların ülke tarihi konusunda daha detaylı bilgi sahibi olmasını sağlayacağını söyledi. 


 

ANTİETAM MUHAREBESİ NEDİR?


Antietam Muharebesi  17 Eylül 1862 tarihinde Sharpsburg, Maryland yakınlarda meydana gelmiş Amerikan İç Savaşı'nın en önemli muharebelerinden birisidir. Muharebe köleliğe izin vermesine rağmen Birleşik Devletler'e bağlı kalan Maryland topraklarında, Antietam Çayı olarak bilinen akarsu çevresinde ve Sharpsburg kasabasının etrafında yapılmıştır. Muharebe Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en kanlı günü olmuştur. İki muharip tarafın toplam kayıpları 23,000 dolayında gerçekleşmiştir.

Birlik Orduları Tümgeneral'i George B. McClellan, General Robert E. Lee komutasındaki Konfederasyon ordusunu Maryland'e kadar takip ederek saldırıya geçmiştir. Bunun sonucunda General Robert E. Lee'nin ordusu Antietam çayı batısında ve Sharpsburg kasabası kuzeyi ve doğusunda savunma pozisyonu almıştır. Yaklaşık 12 saat aralıksız süren muharebe 17 Eylül 1862 akşamı hiçbir taraf açık ve boyun eğdirici bir taktik üstünlüğe erişmeden sona ermiştir. 18 Eylül 1862 günü her iki taraf ölü ve yaralılarla ilgilenmek amacıyla geçici ateşkes yapmış ve gün çatışmasız bitmiştir. General Robert E. Lee 18 Eylül 1862 akşamında ordusunu çekerek Virginia'ya geri dönmüştür. Muharebe alanında kalmaya devam eden Birleşik Devletler ordusunun muharebeyi kazandığı kabul edilmektedir.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;