Trump Savunma Bakanı'nı açıkladı

ABD'nin yeni başkanı Donald Trump Savunma Bakanlığı'na atayacağı kişiyi açıkladı. Kazandığı eyaletlere teşekkür ziyaretlerine başlayan Trump, Ohio'ya bağlı Cincinnati şehrinde destekçilerine seslenirken, emekli general James Mattis'i Savunma Bakanlığı'na getireceğini açıkladı

02 Aralık 2016, Cuma 08:54
A A
‘Mad Dog’ (çılgın köpek) lakaplı  James Mattis, Obama’nın başta İran olmak üzere Ortadoğu politikalarını kıyasıya eleştiren emekli bir general. Trump’ın “en iyimiz” ifadesiyle tanımladığı Mattis, İran’ın “Ortadoğu’daki istikrar ve barışa en kalıcı tehdit” olduğunu savunuyor.
 

"GENERALLERİN GENEREALİ"


Daha önce Trump tarafından “generallerin generali” olarak bahsedilen Mattis, 1991’deki I. Körfez Savaşı’nda saldırı tavuruna komuta ediyordu. 2001 ise Güney Afganistan’daki görev gücünü yöneten ABD’li komutan, 2003’teki Irak işgalinde yer aldı, Felluce Muharebesi’nde de kilit rol oynadı.
 

"BAZI İNSANLARA ATEŞ ETMEK EĞLENCELİ" DEMİŞTİ
CNN'nin haberine göre 2005 yılında San Diego'da askerlere yaptığı konuşmada, "Bazı insanlara ateş etmek eğlenceli." sözleri nedeniyle tepki çekmişti.

ÖNÜNDE ANAYASAL ENGEL VAR AMA...


66 yaşındaki James Mattis, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı görevini ifa ettikten sonra 2013 yılında emekli oldu. Mattis’in Savunma Bakanı olmasının önünde Anayasal bir engel bulunuyor. ABD’de emekli bir askerin bu göreve gelmesi için üniformasını en az 7 yıl önce çıkarması gerekiyor. Fakat Cumhuriyetçilerin elinde bulunan Kongre’nin bu maddeyi devre dışı bırakabileceği konuşuluyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;