'TSK tek tip askerlik çalışmasını tamamladı'

TSK'nın tek tip askerlikle ilgili teknik çalışmaları tamamlayıp Başbakanlığa iletildiği açıklandı

'TSK tek tip askerlik çalışmasını tamamladı'

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, tek tip askerlikle ilgili Genelkurmay tarafından yapılan teknik çalışmaların tamamlanıp Başbakanlığa iletildiğini belirterek, ''Bundan sonra inisiyatif Başbakanlıkta, Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Dairesinde'' dedi.

Vecdi Gönül, gazetecilere şunları söyledi:

''Bakanlıklara sormadan hükümet görüşü teşekkül etmez. Bu konu hem Milli Eğitimi ilgilendiriyor hem Maliyeyi ilgilendiriyor hem İçişleri Bakanlığını  ilgilendiriyor. Her bakanlığın görüşünü almak gerekiyor. Bu, kanunların normal yürüyüşüdür. Bakanlıkların görüşü alınmadan Bakanlar Kurulunda kanun tasarısı  haline gelip imzaya açılmıyor. Bu görüşlere göre teknik çalışmada değişiklikler yapılabilir endişesiyle şu aşamada herhangi bir bilgi vermemiz, sonradan  değişecek bir hususu söylememiz manasına gelir diye söylemiyoruz.

Şu anda Genelkurmay çalışmasını Başbakanlığa verdi, Genelkurmay Başkanı'mızın ziyaretinde. Bundan sonra inisiyatif Başbakanlıkta, Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Dairesinde. Başbakanımızın şahsen yapacağı birşey değil. Kanunlar ve Kararlar Dairesinin bunu yürütmesi gerekiyor.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un 23 Nisan’da 2 saat görüşmüştü. Görüşmeden sonra “Sayın Genelkurmay Başkanı’nın verdiği bilgiler doğrultusunda, yıl içinde askere gelen yükümlü sayısının Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacını karşılamaması ve terörle mücadele üzerinde olumsuz etkilere neden olacağı gerekçesiyle, bedelli askerlik sistemi için uygun şartların oluşmadığı değerlendirilmiştir" denilmişti.

Erdoğan'ın yeni rapor istemesi sonrası başlatılan çalışmalarda, özellikle 12 ay "tek tip" erbaş statüsü getirilmesi gündemde tutuluyor. Başbakanlık'ın bunun üzerine "tek tip" askerlik uygulamasının ardından TSK'nın asker ihtiyacının karşılanıp karşılanmayacağına yönelik ayrı rapor istediği ifade ediliyor.

Yaklaşık 100 bin vatandaşın beklediği "bedelli askerlik" uygulamasına yönelik yeni raporda, mevcut durumda gelecek yıl TSK'nın asker ihtiyacını karşılama oranının yüzde 60'a düşeceği belirtilecek. Raporda, sınır tugaylarında yaşanan profesyonelleşmenin ardından bu birliklere alınacak er ve erbaş sayısında azalma yaşanması ile 12 aylık "tek tip" askerlik uygulamasının hayata geçmesi durumunda, TSK'nın asker ihtiyacını karşılama oranının yükseleceğinin belirtileceği ileri sürüldü.

Üniversite mezunları için uygulanan "yedek subay"lık sisteminin kaldırılmasının yanı sıra 6 ay askerlik yapan üniversite mezunlarından 6 ay daha fazla yararlanılmasının uygulamaya başlanması durumunda TSK'nın asker ihtiyacını karşılama oranının artacağı, ancak bu durumun "bedelli askerlik" uygulamasının başlatılmasına vize vermeye yetmeyeceğinin rapora yansıyacağı öne sürüldü.

Daha önce kamuoyunun gündemine gelen "bedelli askerlik" uygulamasından, belli bir yaşın üstündeki yükümlülerin yararlanması formülüne de gidilebileceği kaydediliyor. Bu durumda, 30 yaş ve üstündeki yükümlüler için yürürlüğe girecek bedelli askerlik uygulamasından, daha az sayıda kişi yararlanacağı için askeri yetkililerin de bu formüle sıcak bakabileceği ifade ediliyor.

AK Parti hükümetinin, TSK'dan gelecek olumsuz yanıta karşın, bedelli askerlik uygulamasını başlatması önünde bir engel bulunmuyor. Yasada Genelkurmay Başkanlığı’nın, "ihtiyaçtan fazla sayıda yükümlü" bulunması halinde bedelli askerlik talebinde bulunabileceği de belirtiliyor. 1999'da yaşanan deprem faciasının ardından ekonomik gerekçelerle bedelli askerlik uygulaması yapılmıştı.