TT Arena 29 Ekim'de açılacak

Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Işın Çelebi, Türk Telekom Arena Stadı'nın 29 Ekim 2010 tarihine hazırlandığını söyledi

22 Temmuz 2010, Perşembe 14:24
A A

Halen iç mimarisiyle ilgili çalışmaların devam ettiği ve 2010-2011 sezonunun ikinci yarısından itibaren Galatasaray’ın maçlarına ev sahipliği yapacak Türk Telekom Arena’da düzenlenen basın gezisinde konuşan Çelebi, stadın yapımında 1.260 kişinin tam zamanlı olarak iki vardiya çalıştığını belirterek, stadın 29 Ekim 2010’da tamamlanmasının planlandığını söyledi.

"İSTANBUL'UN SİMGESİ OLACAK"

Çelebi, "Bu stadın yapımında çok Einstein’lar görev aldı. Bu, bütün Galatasaray camiasının hayallerinin ürünü bir eser. Boğaziçi Köprüsü gibi, İstanbul’un simgesi olacağına inanıyorum" dedi.

Türk Telekom Arena’nın sadece 15 günde bir maçların yapıldığı bir alan olmayacağını vurgulayarak, "Stat, ekonomik anlamda eğlence ve kongre merkezi olarak da önemli katkı sağlayacak.

Eğlence sektöründe böyle bir tesis bulunmuyor. Burası, 49 yıl boyunca bir spor kompleksi, kültür ve eğlence merkezi olarak düşünülmesi gereken bir yer" diye konuştu.

"FİYATLAR ALİ SAMİ YEN’DEN FARKLI OLMAYACAK"

Galatasaray Spor Kulübü Mimari Projeler Müdürü Coşkun Peküstün tarafından verilen bilgilere göre, 41 bini standart olmak üzere 52 bin 647 seyirci kapasitesine sahip statta misafir taraftarlara yönelik 2 bin 650 koltuk bulunacak.

Stadın inşası sırasında üst tribünler planlanandan daha dik şekilde yapılarak, 2016 kriterlerini karşılar hale getirildi. Bu haliyle Türk Telekom Arena, bütünüyle UEFA ve 2016 kriterlerini karşılar durumda bulunuyor.

Maç ya da etkinlik bitimlerinde metro seferleri de göz önünde bulundurulduğunda stadın boşalmasının 45 dakikayı bulabileceği öngörülerek, bu nedenle yeme-içme alanları ile maç sonrası etkinlikler, çeşitli animasyonlar planlanıyor.

TÜRK TELEKOM ARENA'NIN ÖZELLİKLERİ

Türk Telekom Arena, Galatasaray’ın ilk maçının oynanacağı 2011 Ocak ayından itibaren 10 futbol sezonu boyunca Türk Telekom ismini taşıyacak.

190 metre eninde, 228 metre boyundaki stadyumun 4 bin 500 araç kapasiteli otoparkı bulunuyor.

Özel VIP girişleri, yeme içme hizmetlerinin dahil olduğu VIP salonları, Loca/VIP Koltuklara özel olarak ayrılmış stat içi otopark alanları, stat girişi öncesi araç bırakma alanları gibi özel hizmetlerin de yer aldığı ve 4 bin 845 VIP koltuğun bulunduğu Türk Telekom Arena’da, 3. ve 4. katlarda 6, 8, 10, 12, 15 ve 18 kişilik olmak üzere toplam 157 adet loca satışa sunuluyor.

Projenin mimarisi, Almanya Milli Kütüphanesi, Leipzig, Oldenburg, Stuttgart Porsche Arena kapalı spor salonları ve son olarak geçen yıl restore edilen Stuttgart Gottlieb-Daimler stadı projelerini de yapan Mete Arat tarafından gerçekleştirildi.

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;