Tüm kadınlar hamile kalabilecek

Bilim dünyası "üç ebeveynli çocukların" dünyaya gelmesine bir adım daha yaklaştı

12 Kasım 2009, Perşembe 12:14
A A

Araştırmacılar, yaşlı kadınların "eskimiş" yumurtalarını onararak gebe kalmalarını sağlamak için, genç donör kadınlardan alınan yumurtaları kullandılar ve bu şekilde geliştirilen yumurtalardan embriyo elde ettiler.

Tüp bebek yöntemi, yumurtanın yaşlanması yüzünden, yumurta çekirdeğinin dışındaki sitoplazmadan kaynaklanan anormallikler olabildiği için yaşlı kadınlarda genelde başarısız oluyor.

Japonya’daki bir kadın hastanesindeki bilim insanları, bebeğin oluşmasını sağlayan bilginin çoğunu taşıyan sağlıklı bir çekirdeği, genç kadın donörlerin siptoplazmasına yerleştirmekle bu sorunu aşabileceklerini düşündüler.

Bu düşüncelerini denedikleri 31 yumurta üzerinde başarıyla hayata geçiren bilim insanları, bu yumurtaları spermle döllediklerinde "ilk safhadaki embriyolar" elde ettiler.

Bu yöntem "eskimiş yumurtalara" hayat nefesi üflemesine ve bu yumurtalardan kaynaklanabilecek genetik hastalıklara çare olabilmesine rağmen, iki anneli melez çocukların doğacağı gerekçesiyle etik bir tartışmaya yol açacak gibi görünüyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;