Tuncel: Durak'ın peşini bırakmam

Tuncel: Durak'ın peşini bırakmam

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nin MHP’li üyesi Mustafa Tuncel, Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak hakkındaki bilgi ve belgeleri topladığını ve dün itibarıyla Cumhuriyet savcısına verdiğini söyledi. Tuncel, akşam saatlerinde yaptığı yazılı açıklama ile partisinden istifa ettiğini duyurdu.

Tuncel, bu dönem ilk defa meclis üyesi olan arkadaşlarının onurunu ve şerefini kurtarma adına kendisini bilinçli olarak ortaya attığını savunarak, "Hakkındaki mevcut bilgi ve belgeleri topladım. Dün itibariyle Cumhuriyet savcısına verdim. Yeni bilgi ve belge geldikçe dosyaya ekleteceğim" dedi.

Mustafa Tuncel, Durak’ı, komisyonlarda sıkıştırıp uyardığını, yanlışlıklar konusunda meclis üyelerini bilgilendirdiğini belirterek, şu iddialarda bulundu: "Kendisi o kadar zengin ki kendisinden başka zengin bir kişi Adana’da bırakmadı. Başka büyük zengin kim? Sabancılar... Sabancılar’ın 600-700 dekar arsasını ya yeşil alan yaptı, ya mezarlık yaptı, ya da başka bir şey yaptı. Yıldı, usandı adamlar, ’belediye başkanı olduğu sürece bize hayat yok’ diyerek İstanbul’a taşınma kararı aldılar. Ömer Sabancı ve Güler Sabancı’ya bunlar sorulabilir. Adana’da kendilerine yapılan bu tutum ve haksız davranışları kendileri de söyleyebilir. Konuşacağım bir sürü şeyler var. Bunlar bir günlük, 5 günlük mesele değil. Ne zaman görevden el çektirirler ve hapishaneye düşerse, o zaman ağzıma fermuar çekerim, mahkum ettirmeden bırakmam."

Tuncel, parti teşkilatının kendisini disiplin kuruluna verdiğini, ancak partisinin de kendisine bir suç isnat edemediğini belirterek, "7 günlük sürem var. Süre içinde elimdeki bilgi ve belgeleri onlara da aktaracağım" dedi.

PARTİSİNDEN İSTİFA ETTİ

Akşam saatlerinde yazılı bir açıklama yapan Mustafa Tuncel, partisinden istifa ettiğini duyurdu.

Tuncel, yazılı açıklamasında, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ve kendisi arasında geçen tartışmaların tamamen kişisel olduğunu belirtti. Tartışmanın MHP dönemiyle ilgili olmadığını ifade eden Tuncel, açıklamasında, "Sayın Genel Başkanım Devlet Bahçeli’nin tavsiyesini bir talimat olarak görüp, hukuki süreç tamamlanıncaya kadar MHP’den istifa ediyorum" ifadelerine yer verdi.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI, SORUŞTURMA BAŞLATTI

Öte yandan Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aytaç Durak hakkında "imar düzenlemeleriyle rant sağladığı" şeklinde basında yer alan haberlerin "ihbar" kabul edildiğini ve soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Alınan bilgiye göre, bir süredir Büyükşehir Belediye Meclisinde tartışılan ve Durak’ın, "rüşvet istendiğini" iddia ettiği ses kasetini dinletmesinin ardından meclis üyesi MHP’li Mustafa Tuncel’in yaptığı açıklamaların yer aldığı haberler, basından sorumlu savcılık tarafından incelendi.

Söz konusu haberlerdeki, "Durak’ın imar düzenlemeleriyle rant sağladığı" şeklindeki iddiaları inceleyen savcılık, bu konuda soruşturma başlatılmasına karar verdi. Bu arada, haberlerde yer alan iddiaların büyük bölümünün daha önce de gündeme geldiği, soruşturma konusu olduğu ya da süren mahkemelerin bulunduğunun dikkate alınacağı, başlatılan soruşturmada yeni iddiaların ayrıştırılacağı öğrenildi.

Soruşturma sonucunda iddianamenin hazırlanması ve dava açılmasının, Durak’ın göreviyle ilgili olduğu için bakanlık iznine tabi olduğu bildirildi.