Tunceli birinci olduğu için mi TEOG il sıralaması açıklanmadı?

CHP İstanbul Milletvekili Serter: TEOG başarı sıralamasının sır gibi saklanmasının nedeni, Tunceli'nin en başarılı il olması

23 Şubat 2015, Pazartesi 16:27
A A

CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavında başarı sıralamasının açıklanmamasının nedeninin, Tunceli’nin bu sınavda en başarılı il olmasından kaynaklandığını ileri sürdü.

Serter, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, TEOG Sınavı başarı sıralamasını, defalarca sorulmasına rağmen sır gibi sakladığını savundu.

'BU SONUÇ CHP'YE SİYASETEN YARAR' İDDİASI


Söz konusu sıralamanın açıklanmama nedeninin ortaya çıktığını belirten Serter, "Çünkü TEOG sınavında Türkiye’deki en başarılı il Tunceli olmuş. Batman, Şırnak, Hakkari, Mardin, Şanlıurfa, Ağrı ve Iğdır en düşük ortalamaya sahip. Bu kadar çarpıcı bir sonucun kamuoyunda gizlenme nedeni nedir? MEB’de yapılan toplantılarda, bu sonucun CHP’ye siyaseten yarayacağı değerlendirmesi yapılmış. Tunceli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun memleketi ve ilaveten nüfus ağırlığı Alevilerden oluşuyor" diye konuştu.

Nur Serter, bazı okullarda, okul başkanlıkları için öğrenciler arasında yapılan seçimde, AK Parti il gençlik kollarının, kendi adaylarını seçtirmek için kuşe kağıda, standart bir şekilde olarak afiş bastırdığını ve okullara gönderdiğini ileri sürdü. Okullara siyasetin girdiğini iddia eden Serter, bu durumun sınıf başkanlığı seçimlerine kadar gidebileceğini öne sürdü.

Serter, Kepez Atatürk Anadolu Lisesi’nde, "mini etekli kızlara yönelik taciz timi" iddiasına ilişkin hakkında soruşturma açılan müdür yardımcısının açığa alınmasını beklediklerini, ancak söz konusu müdür yardımcısının başka bir okula gönderildiğini ifade etti. Serter, "Bunun nedenini öğrenmek istiyoruz. Başka bir okulda da taciz timi kursun diye mi gönderildi?" dedi.

Serter ayrıca, Siirt Emniyet Müdürlüğü’nce illere gönderilen bir yazıya ilişkin "sehven gönderildi" açıklamasını inandırıcı bulmadıklarını söyledi. Böyle bir olayın sehven yapılamayacağını belirten Serter, bunun bir saldırganlık ve anayasal bir suç olduğunu savundu. (AA)


Bu arada, Nur Serter'in açıkladığı TEOG sıralaması şöyle:

DERSLERE GÖRE SORULARIN DOĞRU YAPILMA ORANI

1. TÜRKÇE: 11,9
2. MATEMATİK: 7,6
3. DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ: 15,8
4. FEN VE TEKNOLOJİ: 11,1
5. T.C ATATÜRKÇÜLÜK VE İNKILAP TARİHİ: 11,1
6. YABANCI DİL: 9

İLK ÜÇE GİREN İLLER

1. TUNCELİ
2. KIRŞEHİR
3. KARABÜK

DERSLERE GÖRE BAŞARI SIRALAMASI

TÜRKÇE

1. TUNCELİ
2. KIRŞEHİR
3. ESKİŞEHİR

FEN VE TEKNOLOJİ

1. KIRŞEHİR
2. TUNCELİ
3. KARABÜK

T.C. ATATÜRKÇÜLÜK VE İNKILAP TARİHİ

1. TUNCELİ
2. KIRŞEHİR
3. MUĞLA

İNGİLİZCE

1. BARTIN
2. TUNCELİ
3. MUĞLA

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ

1. KIRŞEHİR
2. TUNCELİ
3. UŞAK

MATEMATİK

1. KIRŞEHİR
2. TUNCELİ
3. KARABÜK

SON SIRALARDA YER ALAN İLLER (ORTALAMANIN ALTINDA OLANLAR)

BATMAN
ŞIRNAK
HAKKARİ
MARDİN
ŞANLIURFA
VAN
DİYARBAKIR
SİİRT
AĞRI
IĞDIR

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;