Tunceli'de 2 PKK'lı öldürüldü

Tunceli'nin Çemişgezek İlçesi'nde güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada 2 PKK'lı öldürüldü

30 Haziran 2011, Perşembe 14:18
A A

Tunceli’de PKK’lı teröristlere yönelik bir haftadır sürdürülen operasyonlar devam ederken, son iki gündür Kutudere Vadisi ile Pümülür Vadisi’nde çatışmalar meydana geliyor. Güvenlik güçleri saat 02.00 sıralarında Pülümür İlçesi Kırmızıköprü Mevkii yakınlarındaki Kaymaztepe ve Kavuklu Köyleri arasındaki bölgede kalabalık bir PKK’lı terörist grupla sıcak temas sağladı.

Sıcak temasla birlikte güvenlik güçleri ile teröristler arasında şiddetli çatışmalar başladı. Çatışmaların başlaması ile birlikte Tunceli 4’üncü Komando Tugay Komutanlığı’ndan havalanan 2 Kobra helikopter, PKK’lıların bulunduğu bölgeyi yoğun bombardıman altına aldı. Çatışmalar sırasında Sikorsky helikopterler ile bölgeye özel eğitimli ve donanıma sahip profesyonel birlikler sevkedilerek, operasyon geniş alana yayıldı. Sabah saatlerine kadar devam eden çatışmalarda ölü ve yaralı olup olmadığı konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

Dün gece saatlerinde Çemişgezek İlçesi Gözlüçayır Bölgesi’nde tespit edilen başka bir grup PKK’lı ile sıcak temas sağlandı. Sabah saatlerine kadar devam eden çatışmalar sırasında 2 PKK’lının ölü olarak ele geçirildiği bildirildi.

Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı’ndan gece yarısı kalkan çok sayıda Sikorsky helikopteri Hozat 51’nci Motorlu Piyade Tugayı’nda aldıkları askerleri çatışma bölgesine indirirken, sabah erken saatlerde de bölgeye karadan ve havadan asker sevkedildi. Çatışma bölgesine sevkedilen destek birlikleriyle operasyon kapsamı geniş alana yayılırken, Aliboğazı Vadisi’ndeki derin ormanlık alana kaçan PKK’lıların etkisiz hale getirilmesi için takip harekatı başlatıldı.

Ferit DEMİR/TUNCELİ,(DHA)

Reşadiye'de PKK sığınağı bulundu

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;