Tunceli'de çıkan yangın paniğe neden oldu

Tunceli'de iki ayrı noktada çıkan yangın da maddi hasarlar meydana gelirken, yangınların neden çıktığı belirlenemedi

19 Ağustos 2014, Salı 18:37
A A

Tunceli merkezde ve Mazgirt ilçesine bağlı Karşıkonak köyünde yangın çıktı. Tunceli Merkez Atatürk Mahallesi’nin üst bölümünde bulunan Kuri Sipi mevkiinde saat 14.30 sularında orman yangını çıktı.

Küçük bir alanda başlayan yangın daha sonra rüzgarın etkisiyle hızla yayıldı. Yangının, yerleşim yerleri ile Atatürk Mahallesi’nde bulunan 4. Komando Tugay Komutanlığı’nı da tehdit etmesi üzerine olay yerine Tunceli Belediyesi’ne ait itfaiye ekipleri ile Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait ekipler sevk edildi. Yangının yerleşim yerine sıçraması üzerine bazı vatandaşlar panik yaşarken, gönüllülerin yardımıyla yaşlı vatandaşlar yangının sıçradığı alanlardan uzaklaştırıldı. Ekiplerin çalışmaları yetersiz kalınca belediye anons yaptırarak gönüllüleri yangının olduğu bölgeye taşıdı.

İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’ne ait iş makinelerinin de olay yerine sevk edilmesiyle birlikte orman yangını önemli ölçüde kontrol altına alındı. Patlamamış mühimmat ile mayın bulunması ihtimaline karşı müdahale edilemeyen bölgelerin etrafı iş makineleri tarafından kazılarak yangının yayılması önlenmeye çalışılıyor. Çıkan yangına ilişkin açıklama yapan Tunceli Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Tunç, "Şu anda meşelik ve çam ağaçlarından oluşan 15 hektarlık alan yandı. Ekiplerimiz müdahale etmekte zorluk çekiyorlar.

Esas sebebi dağlık arazi olması ve ormanın içinde patlamamış mühimmat ve mayın olması. Bir iki patlama duyduk yangın söndürme esnasında. Şu anda yüzde 80 civarında kontrol altına almış durumdayız. Ancak yangın birdenbire parlayarak; sıçrayarak ilerlediği için kontrol altına aldık diyemeyiz" dedi.

Öte yandan Mazgirt ilçesine bağlı Karşıkonak köyünde bilinmeyen bir nedenle meydana gelen yangında da bir vatandaşın kaldığı okul tamamen yanarken, köydeki seralar ile bağ ve bahçelik alanlarda büyük hasar meydana geldi.

Her iki yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.

Tunceli Valiliği yazılı açıklama yayınladı

Tunceli Valiliği, bugün merkez ve Mazgirt ilçesine bağlı bir köyde çıkan yangınlara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Tunceli Valiliği’nden yapılan açıklamada, saat 13.00 sıralarında, merkeze 5 kilometre uzaklıkta bulunan Kurusipi mevkiinde ormanlık ve çalılık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle başlayan yangının şiddetli rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüdüğü belirtildi. Açıklamada, "Yangın ihbarının alınması ile valiliğimizce tüm kurumlarımız seferber edilmiş, Orman İşletme Müdürlüğü’nün yanı sıra, İl Özel İdaresi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Tunceli Belediyesi, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ilk yardım ekipleri ve vatandaşların katılımı ile yangın kısa sürede kontrol altına alınmış, kurumlara ait iş makineleri ve arazözlerle soğutma çalışmaları yapılarak yangın 16.30 sıralarında tamamen söndürülmüş olup, herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmamıştır. Ayrıca, Mazgirt ilçesi Karşıkonak köyünde çıkış sebebi henüz tespit edilemeyen yangına anında müdahale edilmiş, herhangi bir can kaybının yaşanmadığı yangında köyde bulunan eski bir baraka ve boş bir arı kovanı yanmış bir serada da hafif hasar meydana gelmiştir" denildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;