Tunceli'de Öymen'e tepki seli

Tunceli'de CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen'in Dersim isyanları ile ilgili yaptığı konuşma protesto edildi

Tunceli'de Öymen'e tepki seli

Tunceli'de bazı siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in 10 Kasım'da TBMM'de 1938 Dersim isyanları ile ilgili yaptığı konuşmayı protesto etmek için yürüyüş düzenleyerek, CHP il binasına siyah çelenk bıraktı.

Tunceli'de son iki gündür CHP ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'e yönelik tepkiler sürüyor. Dün Onur Öymen'in Hitler'e benzetilen fotoğraflarının cadde ve sokaklara asılmasının adından bugünde yaklaşık 1000 kişi yürüyüş düzenleyip CHP il binası önüne siyah çelenk bıraktı. Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan protestocular onra ellerinde dövizler ve siyah çelenkle Cumhuriyet Caddesi üzerinde "Katil CHP halka hesap verecek", "CHP Dersim'den defol", "Faşistler halka hesap verecek" sloganları atarak yaklaşık 500 metre yürüyüp Sanat Sokağı üzerindeki CHP il binası önüne geldi.

'ÖVÜCÜ KONUŞMA'

 EMEK Partisi İl Başkanı Hüseyin Tunç bir konuşma yaparak CHP'yi ağır bir dille eleştirdi. Tunç, şunları söyledi:

 "Kanımızı donduran  konuşma yüz binlerce insanın, kadınıyla, çocuğuyla yaşlısıyla katledildiği, Munzur suyunun günlerce kan aktığı bir katliamın övücüsü olarak bu konuşmanın CHP Genel Başkan Yardımcısı tarafından yapılması ayrıca önemlidir. Çünkü o tarihlerde CHP iktidardaydı. O katliamı gerçekleştirenler ve emrini verenler bugün hala bir kurtuluş mücadelesi içinde olduklarını söylemektedir. Bu kurtuluş savaşı, demokrasi ve sosyalizm isteyenlere karşı mı yapılacak? Dersim katliamının izleri hala duruyor . Ne yazık ki  katliam son 25 yıldır Dersim topraklarında hala devam ediyor. Köylerimiz boşaltıldı, insanlarımız öldürüldü, kirli savaş tezgahı içinde binlerce insanımız sürgüne gönderildi. Bütün bunlara rağmen hala birilerinin zihniyetinde bu katlim devam ediyor"

 DTP İl Başkanı Veli Haydar Güneş, katillerin TBMM'de olduğunu ileri sürüp, şöyle konuştu:

 "Dersim halkı katillerini iyi tanısın, bu halk bu katilleri iyi tanımalıdır. Katiller sadece silah kullananlar değildir arkadaşlar, katiller işte parlamentodaki siyasetçilerdir, onun kararını verenlerdir. Asıl katiller işte orada oturuyorlar. Bunun hesabını aslında onlardan sormak gerekiyor. Çünkü bunların kararları oradan alındı. Dersim katliamının kararları da oradan alındı. Koçgiri'nin katliam kararı da oradan alındı, Ağrı'nın, Zilan'ın kararı da oradan alındı. İlimiz için özel kanunlar çıkardılar. Var mı dünyada bir tek örneği? Türkiye'de sadece bir tek ilin ismi yasayla değiştirilmiştir. Dersim ismi yasayla değiştirilerek Tunceli yapılmıştır. Biz diyoruzki, sizin Cumhuriyetiniz bizi mutlu etmemiştir, sizin Cumhuriyetiniz bu halka huzur vermemiştir, sizin Cumhuriyetiniz bu halkın refahını yükseltmemiştir, aksine zulüm etmiştir. O yüzden hep birlikte haykıracağız, dünün Cumhuriyeti değil, yeni savunduğumuz ve oluşturmak istediğimiz demokratik cumhuriyeti bugün inşa etmek istiyoruz"

 Grup daha sonra siyah çelengi  CHP il binasının önüne bıraktıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı. Bu sırada CHP il binasında hiç kimsenin olmaması da dikkat çekti.

DHA