Türbede 'Evet' propagandası

İstanbul'da Ramazan'ın ilk gününde halkın akın ettiği Oruç Baba Türbesi'nde 'Evet' propagandası yaptılar

12 Ağustos 2010, Perşembe 09:52
A A

Ramazan'ın ilk gününde Oruç Baba Türbesi iftardan saatler önce doldu taştı. Türbeye gelen kalabalık içinde bir grup dikkat çekti.

AK PARTİ LOGOLARI VARDI

Üzerlerinde Ak Parti logosu ve 'Evet' yazılı tişörtler olan ve Ak Parti'nin renklerini taşıyan şapka takan bir grup, beyaz bir minibüsle Oruç Baba Türbesi'ne geldi. Minibüsün yanında, Fatih Belediyesi'ne ait bir zabıta aracının bulunması dikkat çekti. Türbe girişine stand kuran ve üzerlerinde "Evet" yazılı tişört bulunan grup, poşet içinde iftariyelik dağıttı.

Dağıtılan iftariyenin içinde su, yarım pide ve kahvaltılık yiyeceklerin yer aldığı görüldü. Dağıtım yüzünden zaman zaman izdiham yaşandı.

'TÜRBEYİ SİYASALLAŞTIRMAYIN' TEPKİSİ

Üzerlerinde "Evet" yazılı tişört ile başlarında "Evet" yazılı şapka bulunan ve tamamı erkeklerden oluşan grubun, 12 Eylül'deki Anayasa Değişikliği Referandumu için Oruç Baba Türbesi'nde iftariyelik dağıtması, bazı vatandaşların tepkisini çekti. Kalabalık içinden bazı vatandaşların, "Oruç Baba Türbesini siyasallaştırmayın" "Ramazan günü mü aklınıza geliyor, yardım yapmak" şeklinde tepki vermeleri dikkat çekti.

SİRKE VE ŞEKERE BU YIL PİDE DE EKLENDİ

Ramazanın ilk gününde, Fatih'teki Oruç Baba Türbesi ziyaretçi akınına uğradı. Her yıl olduğu gibi çoğunluğu kadınlardan oluşan kalabalık, türbe duvarlarına anahtar ve çaput sürüp dilek diledi. Geçen yıl ki dileklerinin kabul olduğunu öne sürenlerin dağıttığı sirke ve şekerlerden almak isteyenler, bir birleriyle yarıştı. Dilek dileyenlerin, bu yıl sirke ve şekerin yanında pide de dağıtması dikkat çekti.

 Özgür ALTUNCU / İSTANBUL DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;