'Türbeyi taşıdınız, sarayı nereye taşıyacaksınız?'

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, AKP milletvekillerine Meclis'in ana gündemindeki “iç güvenlik” paketine destek vermeme çağrısında bulunara, iktidarı uyardı: "Böyle bir yasayla kendi yurttaşınıza savaş ilan edeceksiniz hem de bu sarayda huzur içinde uyuyacağınız sanacaksınız. Süleyman Şah Türbesi'ni taşıdınız da sarayı nasıl taşıyacaksınız? Nereye taşıyacaksınız?”

24 Şubat 2015, Salı 13:22
A A

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ partisinin grup toplantısında konuştu. İşte satırbaşları:

"Bugün siyasi iktidar Kürt'le barışacak diye beklerken siyasi iktidar tüm Türkiye toplumuna savaş açmış durumda. Artık AKP'ye oy veren bütün Türkiye halklarının da, tüm yurttaşlarımızın da bu hükümetten hesap sorma vakti gelmiştir. Tesadüf olmadığını bildiğimiz gibi yine saldırganların ipi çözüldü, yine partimize dönük faşist saldırılar başlatıldı. Biz karanlık bir el aramıyoruz, fail ayan beyan ortada. AKP hükümetinin tetiklediği saldırılardır bunlar.

Faşist yasayı çıkarabilmek için çatışma yaratmak, gerginlik gerekçesine dayanarak paketi meşrulaştırmak amacını gütmüşlerdir. Karşıt görüşlü öğrenciler arasında yaşanmıyor, 15 genç kampüste stant açmış, yüzde 90'ı dışarıdan getirilmiş 150 kişi saldırıyor. O, 150 kişiyi 15 kişiye kim saldırttıysa orada öldürülen o 1 kişiyi öldüren de odur.

Parti binalarımıza haydutça saldırıldı. Sincan'da 70 yaşında bir amcamız darp edildi, Kobani için toplanan 4500 TL'yi çaldılar. Biz korkmuyoruz, korkuyu zaten unutmuşuz; acıyoruz sadece, bu kadar mı düştünüz?

'TÜRBEYİ TAŞIDINIZ, SARAYI NEREYE TAŞIYACAKSINIZ?'

AKP, güvenlik paketinin ilk uygulamasını Meclis'te yaptı, vekillerimize saldırı gerçekleştirdi. Halklarımız sokakta nasıl direniyorsa vekillerimiz de AKP'ye karşı Meclis'te öyle direndi. Fiili meşru mücadelemiz sürecek. Saraydaki önce 400 milletvekili siparişi verdi. En son da bu saldırı paketinin siparişini verdi.Bu siparişlerin hepsi, saraydakinin Başkanlık Sistemi hevesinin dayanaklarıdır. Bu yasa, başkanlık ve diktatörlük sistemine itiraz edecekleri terörle sindirmek için çıkarılmak isteniyor. Bu direnişe Meclis çatısı altında, dışarıda sokakta imza atan halka ve temsilcilerine tekrar selam olsun diyorum. Bu yasa karşısındaki direniş çizgisini sürdüreceğiz. Ama bu direniş çizgisinin belli bir kesimde kalmaması gerekiyor. Bu yasaya karşı çıkmak sadece bizim görevimiz değildir. Bu tarihsel görev sadece HDP grubuna yüklenemez. Bütün Türkiye'nin bu yasaya, dayatılmaya çalışılan karanlığa karşı sesini yükseltmesi gerekiyor. Bu yasa bize bela getirmiyor. Biz belanın binbir türlüsünü biliyoruz. Bu yasa AKP'nin kendi başına bela getiriyor. Böyle bir yasayla kendi yurttaşınıza savaş ilan edeceksiniz hem de bu sarayda huzur içinde uyuyacağınız sanacaksınız. Süleyman Şah Türbesi'ni taşıdınız da, sarayı nasıl taşıyacaksınız? Nereye taşıyacaksınız?

Meclis'teki AKP milletvekillerine sesleniyorum. Çok büyük bir suça, ayıba imza atıyorsunuz. 2015 seçimlerine kadar el kaldırıp indireceksiniz. Ancak Türkiye halklarının hafızasında büyük bir hataya imza atıyor olacaksınız. Bu yasayı geçirdikten sonra da kıyak emeklilik yasası çıkaracaklar. Rüşvetle oy veriyorsunuz. Bu yasa ile bir kadının çantasından çıkacak olan biber gazı için tacizci, tecavüzcüye verilenden daha fazla ceza verilecek."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;