"Türk armudu" krizi

"Türk armudu" krizi

20 Ekim 2009, Salı 11:49
A A

Almanya'nın Baden Württemberg Eyaleti Tarım Bakanlığı, Türkiye'den ithal edilen armutlarda çocuklar için zararlı olan “insektisid amitraz” adlı tarım ilacının kabul edilebilir düzeyden yüksek çıktığını bildirerek tüketicileri uyarıldı.

RTL II kanalının haberine göre; Türkiye'den gönderilen armutlarda bu tarım ilacının yüksek çıkması üzerine Tarım Bakanlığı inceleme başlattı. Armutlardan alınan numunelerde bir kilogram armutta insektisid amitraz tarım ilacının olması gerekenden 1500 kat daha fazla rastlandığı belirtildi.

Yapılan açıklamada, kararın tüm Almanya’da ’da dolaşımda olan Türk armudunu kapsadığı,  Avrupa çapındaki uyarı mekanizmasının da alarma geçirildiği belirtildi. 8 örnekte test yaptıklarını açıklayan Bakanlık, Amitraz adlı böcek ilacının kilogram başına izin verilen 0.01 miligramlık seviyenin oldukça üzerinde 15.7 miligram çıkması nedeniyle bu kararın alındığını ifade etti.

Bakanlık açıklamasına göre, Amitraz’ın bitkinliğe, düşük kan basıncına da neden olduğu, çocuklarda uyku düzensizliği, konuşma bozukluğuna  neden olduğu uyarısında bulundu. 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;