Türk askerinden sınır kaçakçılarına müdahale

Genelkurmay Başkanlığı, Hatay'da, Suriye'den Türkiye'ye geçmeye çalışan 120-130 araçlık kaçakçı grubuna müdahale edildiğini ve teşebbüsün engellendiğini bildirdi

25 Kasım 2013, Pazartesi 14:56
A A

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Türkiye-Suriye sınırında, 2’nci Hudut Alay Komutanlığı (Narlıca/Hatay) Şht.Çvş.M.Özeker Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde, kaçakçılık yapmak maksadıyla Suriye tarafından hudut hattına yaklaşan kaçakçı grup ile Türkiye tarafındaki kaçakçı grubun boş 120-130 kadar araçları ve kalabalık gruplar halinde sınırın farklı noktalarında toplandıkları tespit edildi.

Her iki taraftaki gruplara sınıra doğru yaklaşmamaları konusunda Türkçe ve Arapça yapılan uyarılara uymayan kaçakçı grubunun araçlarının lastiklerine ateş edilerek müdahale edildiği belirtilen açıklamada, kaçakçıların sınırı geçme teşebbüsleri sırasında Suriye tarafında içerisinde benzin bulunduğu değerlendirilen yaklaşık 200 adet bidon yüklü bir pikap ve 250 adet bidon yüklü bir adet kamyonetin alev alarak yandığı kaydedildi. Açıklamada, kaçakçı gruplarının geçiş teşebbüslerinin engellendiği belirtildi.

Ayrıca, Türkiye-Suriye sınırında, 5’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı (Kilis/Gaziantep) Şehit Mehmet Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde, beraberinde Suriyeli sığınmacıları geçirdiği değerlendirilen beş motosikletin "dur" ikazına uymaması üzerine havaya ateş açıldığı, ancak motosikletli grubun faaliyetine devam ettiği belirtildi.

Motosikletlilerden birinin sınır üzerine motosikletini sürerek kaçmaya devam etmesi üzerine motosikleti durdurmak maksadıyla tekerlerine doğru ikaz mahiyetinde uyarı ateşi yapıldığı dile getirilen Genelkurmay açıklamasında, yapılan uyarı ateşi sonucu H.A.M. ve Suriye vatandaşı H.Ş. isimli kişilerin sol ayaklarından yaralandıkları ve Kilis Devlet Hastanesine sevk edildikleri bilgisi verildi.

Yaralıların tedavilerini müteakip taburcu edildikleri öğrenilirken, Cumhuriyet Savcılığınca olayla ilgili olarak adli soruşturma başlatıldığı kaydedildi. 

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;