Türk doktor Bahar Uslu dünya tıp literatürüne girdi

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Yale Üniversitesi’nde görev yapan Türk doktor Bahar Uslu, kadın-doğum, tüp bebek ve kısırlık çalışmalarıyla adını uluslararası tıp literatürüne yazdırdı
 

03 Mart 2017, Cuma 09:36
A A
Türk doktorun geliştirdiği yöntem dışarıdan destekli hamilelik, tüp bebek edinme gibi bilimsel araştırmalar kapsamında ‘Uslu Yöntemi’ olarak tıp literatürüne geçti.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, Tıbbi Histoloji ve Embriyoloji Uzmanı Bahar Uslu, üremede yeni yöntemler konusundaki başarıları nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Yale Üniversitesi'ne davet edildi. Kısırlık ve tüp bebek tedavisiyle ilgili çalışmalarını burada sürdüren Bahar Uslu, kadın-doğum ve kısırlık araştırmalarında 40 yıldır kullanılan; uygulanacak tedavilerin yararlarının test edildiği, tedavi sonrası üremeye yatkın ve ölü yumurtaları saymayla ilgili klasik yöntemin yanlış sonuçlar verdiğini saptadı.

Son 2-3 yıldır yaptıkları deneylerin sonuçlarını eski yöntemle yaptıklarında alışık olunmayan farklı sonuçlar aldıklarını söyleyen Bahar Uslu, “Yöntemler hakkında kafamızda soru işaretleri oluştu nasıl daha iyiyi, daha doğruyu yapabiliriz diye. 40 yıldır kullanılan tüp bebek tedavilerinde bir yöntem vardır. Verdiğiniz ilacın tedaviye olumlu ya da olumsuz katkısını dokusal olarak boyadığınız kesitlerde ölü ve canlı hücrelerin sayısını karşılaştırırsınız” dedi. DAHA DOĞRU SONUÇ İÇİN YENİ YÖNTEM

Dr. Bahar Uslu, "Daha önce kullanılan yöntemde ölü hücreler sayılırdı. Son iki yıldır yaptığım çalışmalarda özellikle tüp bebek histolojik çalışmalarında fareler üzerinde yapılan deneylerde yeni yöntemler oluşturuyoruz, hayvanların yumurtalıklarındaki hücreleri sayıyoruz. Eski metotla alışık olmadığımız sonuçları alınca üzerinde kafa yormaya başladım ve bir yöntem geliştirdim" diye konuştu. 

ÜST DÜZEY HOCALARDAN KABUL GÖRDÜ

Tıp dünyasında yıllarca geçmişi bulunan bir yöntemi değiştirmenin çok zor ve riskli olduğuna değinen Bahar Uslu, “Önce bölümdeki arkadaşlarla paylaştım, Yale’in ilgili bölümüyle paylaştım ve kabul gördü. Daha sonra Barselona’da bu konunun üst düzey hocalarının buluştuğu bir etkinliğe davet aldım, yöntemi orada sundum. Çok büyük ilgiyle karşılandı. Sonra Las Vegas’ta sundum. Bilim dünyasının üst düzey hocalarının kabulünü alarak literatüre sokmayı başardım” diye konuştu. 


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;