Türk doktorun buluşuna ABD'den patent

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Tahir Özer, kapatılamayan karın yaralanmalarının tedavisinde kullanılmak üzere geliştirdiği ürün ile Amerika'dan patent aldı

15 Aralık 2017, Cuma 16:22
A A
Doç. Dr. Tahir Özer, bütün cerrahi alanlarda kullanılabilecek tıbbi cihazlarla ilgili bugüne kadar 5 patent aldığını belirterek  ayrıca entero-atmosferik fistül tedavisinde kullanılacak aparatın da patentinin Amerika tarafından verildiğini ifade etti.

YÖNTEM TÜRKİYE'DE VE YURT DIŞINDA İNCELENİYOR

Doç.Dr. Tahir Özer, "Amerika'dan patent almak oldukça zor ve uzun bir süreç. Geliştirdiğiniz yöntem hem Türkiye'de hem de yurt dışında uzun uzun inceleniyor. Teknolojik mevcut duruma bir yenilik getirmesi, bir inovasyon yaratması ispatlandıktan sonra patent belgesi veriliyor. Aynı zamanda o güne kadar da düşünülmemiş ve yapılmamış bir şey olabilmesi patent alabilmek için çok önemli" diye konuştu.

Laporaskopik ve açık cerrahide kullanılan aletlerle ilgili patentler de aldığını anlatan Doç.Dr. Tahir Özer, Amerika'nın da onay verdiği yöntemin özel bir hasta grubunda uygulanabildiğini belirtti.Cerrahinin en komplike sıkıntılı durumlarından birinin kapatılamayan enfeksiyon, intraabdominal sepsis ve karın içi yapışıklıklar nedeniyle kapatılamayan bir karın ve delinmiş bağırsağın karın boşluğuna akması olduğunu ifade eden Doç.Dr. Tahir Özer, bu durumun hem hastayı hem de cerrahı sıkıntıya soktuğunu kaydetti.

Doç.Dr. Tahir Özer, bu sorunu çözmek üzere özel bir aparat tasarladığına işaret ederek "Bugüne kadar toplam 5 hastada bunu kullandık ve oldukça iyi sonuçlar aldık. Uluslararası bir dergide de yayın halinde sunuldu. Son halini de biz patentini alarak taçlandırdık" dedi.

'BAĞIRSAK İÇERİSİNDE ŞEMSİYE GÖREVİ YAPIYOR'

Doç.Dr. Tahir Özer, Amerika'nın da onay verdiği ürünün hangi durumlarda kullanıldığına ilişkin şu bilgileri paylaştı:

"Açık bırakılmak zorunda kalan batınlarda bir de istem dışı delinmiş bağırsak içeriğinin karın boşluğuna aktığı enfekte vakalarda bunu kullanıyoruz. Ameliyatsız bir buçuk ay süren bir takiple kapatıp tamamıyla hastayı şifaya kavuşturabilen özel durumlarda kullanılabiliyor. Bu durumda olan her hasta grubunda kullanamıyoruz. Bağırsağın delik kısmını kapatmak için kullandığımız bir aparat. Özellikle fistürüze olan bağırsaklar dikiş tutmaz. Açık karındaki bağırsaklar her attığınız dikiş o fistülü biraz daha büyütür genişletirsiniz. Dikiş atmadan vücudun kendini tamir sürecine yardımcı olarak vücudun kendi kendini iyileştirmesini sağladığımız bir yöntem. Bağırsağın içinden koyduğumuz bir nevi şemsiye. İçerik bağırsak dışına kaçmayınca vücudun kendi doğal iyileşme mekanizmaları oradaki deliği yavaş yavaş onarıyor."
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;