Türk Egitim-Sen'den "ithal öğretmen" tepkisi

Türk Egitim-Sen'den "ithal öğretmen" tepkisi

24 Mart 2011, Perşembe 14:12
A A

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığının "Yabancı Dil Öğretiminin Geliştirilmesi Projesi"ne ilişkin, "Bu projenin, Bakanlığın kendi yetiştirdiği öğretmenlere hiç güven duymadığını net bir şekilde ortaya koyduğunu" ileri sürdü.

Türk Eğitim-Sen üyesi bir grup, Genel Başkan Koncuk başkanlığında Milli Eğitim Bakanlığı binası önünde toplandı. Çeşitli sloganlar atan gruptakiler, "Öğretmen mi, misyoner mi geliyor", "İthal öğretmen değil, ithal bakan istiyoruz", "Atama bekleyen öğretmen adayını unuttunuz mu" yazılı dövizler taşıdı.
Koncuk, yaptığı basın açıklamasında, Milli Eğitim Bakanlığının her yıl 10 bin olmak üzere toplam 40 bin anadili İngilizce olan yabancı İngilizce öğretmeni istihdam edeceği projeyi anımsatarak, "Eğitim camiası bakanlığın ithal öğretmen projesiyle adeta şoka girmiştir" dedi.

"Bu projenin, Bakanlığın kendi yetiştirdiği öğretmenlere hiç güven duymadığının göstergesi olduğunu" ileri süren Koncuk, "Bakanlığın, yabancı öğretmen istihdam etmeyi planlaması öğretmenlerimize yapılmış çok büyük bir saygısızlıktır" diye konuştu.

MEB’in, hiçbir öz eleştiri yapmadığını, müfredat programlarını yenilemediğini ve buna rağmen faturayı kendi yetiştirdiği öğretmenlere kestiğini iddia eden Koncuk, şunları söyledi:

"Bugün tam 350 bin atanamayan öğretmen vardır. Bu ülkede öğretmenler atanamadıkları için bunalıma girip, intihar etmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin çığlıklarını duymazdan gelirken, öğretmenleri işsizliğin pençesinden çekip, çıkarmak için çaba göstermezken, onlara 30 bin ek atamayı çok görürken, 40 bin yabancı öğretmeni ülkemizde istihdam etmeyi içine sindirebilmektedir.

5 yıl sürecek bu proje yaklaşık 1.5 milyar TL’ye mal olacak. Yurt dışından istihdam edilecek öğretmenlere aylık 2 bin dolar maaş verilecek. Ülkemizde 9/3 derecedeki bir öğretmen bin 721 TL, en üst derecedeki öğretmen de bin 974 TL maaş alırken, yabancı öğretmenlerin 3 bin TL maaş alacak olması ne anlama geliyor?"

Bu projenin bir benzerinin 1960’lı yıllarda uygulandığını anımsatan Koncuk, o dönemde de birçok yabancı öğretmenin gönüllü olarak Türkiye’ye geldiğini, bunun eğitim öğretme hiçbir faydasının olmadığını ileri sürdü.

Koncuk, "Yurt dışından gelen yabancı öğretmenler ülkemizde misyonerlik ya da casusluk faaliyetlerinde bulunmuştur. Bakanlığın dışarıdan destekli olduğunu, düşündüğümüz bu projesinin de bu tür sonuçlar ortaya çıkaracağı çok açıktır" diye konuştu.

Öğretmenlerden haklarına sahip çıkmalarını, "İthal Milli Eğitim Bakanı İstiyoruz" kampanyası başlatmalarını isteyen Koncuk, "Bugün tepki göstermezsek, yarın geleceğimiz elimizden alınacak" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;