Türk şirketi yatırımda Rusya'yı tercih ediyor

KPMG'nin araştırmasına göre, Türk şirketlerinin gelecek 5 yıl içinde yurtdışında yatırım yapmak için en çok tercih ettikleri yer Rusya

28 Ekim 2009, Çarşamba 05:00
A A

YÜZDE 14 İLE İLK SIRADA

Küresel vergi ve danışmanlık şirketi KPMG’nin araştırmasına göre, Türk şirketlerin gelecek 5 yılda yurtdışı yatırım planlarında ilk sırayı Rusya’yı alıyor. KPMG Türkiye Başkanı Ferruh Tunç tarafından açıklanan araştırmada, 50 şirketin üst yöneticisine yatırım planları soruldu. Tunç, şirketlerin yüzde 30’unun Rusya’da mevcut yatırımı bulunduğunu, gelecek yıl ve sonraki 5 yılda ise yüzde 14’ünün Rusya’da yatırımı tercih ettiğini söyledi.

İNGİLTERE ÖNEM KAZANDI

Gelecek 5 yılın en çok tercih edilen diğer iki ülkesi yüzde 12 ile İngiltere ve yüzde 10’la Almanya oldu. Bu ülkeler gelecek yılki yatırım planlarında yüzde 6’şarlık yer kaplarken, gelecek 5 yıl için yürütülen planlarda yükseldi. Bölgesel olarak bakıldığında, yatırımların Doğu Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’ya kaymaya başladığı görülüyor. Bu da Çin ve Hindistan’a yönelen küresel yatırım eğiliminden farklı bir tablo ortaya çıkarıyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;