Türk: Tutuklarsanız felaket olabilir

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, PKK'lıların Türkiye'ye gelişini, hükümeten elini güçlendirecek bir adım olarak değerlendirdi

19 Ekim 2009, Pazartesi 12:47
A A

Türk, Devletin bir adımına karşı PKK'nın on adım atacağını savunarak, "Çözüm üretilmek isteniyorsa, geçmiş hatalardan ders çıkarılacaktır. 'o gün bittiler, bitirdik' mantığını ne kadar yanlış olduğunu hep birlikte gördük. Bugün böylesi bir yaklaşımın yeni acıların felaketlerin yaşanacağını görmemiz gerekir. Gelen bardış gruplarının tutuklanmaycağını, sürecin kesintiye uğramayacağını, biz ve halkımız umut etmektedir" dedi.

  Abdullah Öcalan'ın cağrısı üzerine Mahmur ve Kandil'den gelen 34 kişilik PKK'lı grubu, Silopi'de bekleyen DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna ve 1999 yılında yine Öcalan'ın çağrısı üzerine Türkiye'ye gelen Aygül Bidav ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

 'HÜKÜMET IRKÇI ÇEVRELERİN ETKİSİNDE KALDI'

 DTP lideri Ahmet Türk, yaklaşık 3 aydır Kürt sorunun çözüm tartışmalarını hep birlikte izlediklerini belirterek, "Bu tartışma sürecinde beklentimiz, ortak aklın ortaya çıkmasıdır. Hehpimizi yakından ilgilendiren, yaşanan acıların sona sona ermesidir. Ülkemizi, tüm yurttaşlarımızın özgürleşmesi, toplumun demokratikleşmesidir. Üzüntülü ile ifade etmek isterimi ki, bazı çevreler ve malum siyasi partilenr ırkçılığa  milliyetçiliğge gönderme yaparak, süreci bunun üzerine kurarak, süreci sabote etmeye çalışmışlardır. Hükümüt bu karşı duruşunr etkisinde kalarak savrulmuş, ırkçı kesimler karşısında tavizkar davranmış bu durum toplumda barış umutlarının azalmasına neden olmuştur" dedi.

'ÖCALAN MUHATAP ALINIRSA ÇÖZÜM OLUR'

 Türk, Öcalan'ın muhatap alınması yönünde de beklentilerini bir kez daha ifade ederek şöyle konuştu:

  "Bu aşamada demokratik siyasetin önünü tıkandığını gören sayın Öcalan, barış umutlarının yeşermesine katkı sunarak, üç barış grubunun Türkiye'ye gelmesine öncülük etmiştir. PKK'da bu karara uyarak barış konusunda samimiyetini göstermiştir. Burada sayın Öcalan'ın rolü çok iyi görülmeledir. Bu gelinin nokta, muhatap alınması halinde gelişebilecek çözümlerin en büyük göstergesidir. Kürt sorunun çözümü elbete hemen olmayacak adım adım ilerleyecektir. Sorunun bir çok boyutu olması nedeniyle, çözümüde çok boyutlu olmak durumundadır. Bir yandan yaşanan savaş ve ölümlerin bitmesi, diğer yandan hak ve özgürlüklerin tartışılarak hayata geçmesi ve yasal güvenceye alınması söz konusu olacaktır. Açılım tartışmaları, 7 aydır çok yoğun işleniyor. Ama görünün o ki hala tartışmaya başladığımız noktadayız. Hala tasiviye, hala olmazlar, kırmlızı çizgiler gündemleşterilmektedir. Bu gün eğer istersek, burada ölümlerin duracağı barışın filizleneceği bir süreç başlatabiliriz. PKK bunun ilk adımını yine attı. Devletinde buna karşı operasyonları durdurması, en büyük güven hareketi olacaktır. Bu zeminde, hak ve özgürlük tartışmaları, daha sağlıklı işleyecek demokratikleşme yakınlaşacaktır."

 'DEVLET BİR ADIM ATARSA PKK 10 ADIM ATAR'

 Türk, sürecin iyi okunması gerektiğini aksi taktirde yaşanabilecek olumsuzluklara da işaret ederek konuşmasını şöyle sürdürdü;

 "Sürecin doğru okunması ve barış gruplarının niçin gönderildiğinin doğru değerlendirilmesi gerekir. Teslim almak veya teslim oldurmak anlayışı çözüm olmayacaktır. Barış grupları tıkanan açılım tartışmalarının ve sürecin barışçıl çözümünün önünü açmak için gelmektedir. Bu geliş aynı zamanda PKK'nın savaşta değil barışta ısrarcı olduğunu göstermektedir. Biz inanıyoruzki eğer Devlet bir adım atarsa PKK 10 adım ataacaktır. Tüm yönelimlere rağmen sadece tartışmaların tıkanmaması için böyle bir jest yapılmış olması bile, hükümetin elini güçlendirecek, büyük bir yaklaşımdır. Beklentimiz hükümetin devletin, yine aynı klasik statükocu, 'teslim oldular bittiler' mantığı ile yaklaşmamasıdır. 1999 yılında gelen barış gruplarının 15-22,5 yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılmasının getirdiği ağır sonuç,10 binnin üzerinde insanımızın yaşamının yitirmesine neden olmuştur. Bu durumundan dersler çıkararak aynı hataların dersler çıkararak, aynı hataların tekrarlanmaması için herkes son dörece sorumlu davranmak zorundadır. Bu gün yine aynı şekilde yaklaşmamız halinde, bizi nereye götüreceğini iyi hesap etmek durumundayız. Çözüm üretilmek isteniyorsa, geçmiş hatalardan ders çıkarılacaktır. 'o gün bittiler, bitirdik' mantığınnı ne kadar yanlış olduğunu hep birlikte gördük. Bu gün böylesi bir yaklaşımın yeni acıların felaketlerin yaşanacağını görmemiz gerekir"

Devamı 2. sayfada...

 'YEPYENİ BİR BARIŞ SÜRECİ BAŞLAYACAK'

  PKK'lı grupların tutuklanmasının tepkiyle karşılanacağını bildiren Türk, halkın beklentisininde grupların tuttuklanması yönünde olduğunu kaydetti. PKK'lıların tuttuklanmasını ne kendilerinin, ne de halkın kabul etmeyeceğini söyleyen Türk, "Gelen barış gruplarının serbest bırakılması durumunda, niçin edildiklerine dair mesajlarını başta halkımıza, parlementoya, cumhurbaşkanına, hükümete iletebilmelernin anlamlı olacağını, yepyeni bir barış sürecinin önünü açacağını önemle belirmek istiyoruz. Bu gün 72 milyon yurttaşımızın ve dünyanın gözü üstümüzde. DTP olarak bu sürecin hassasiyetini dikkate alarak, sorumlu siyaset, yapıcı muhalefet olarak buradayız" dedi.

 PİŞMANLIK YASASI İÇİN GELMİYORLAR

 Ahmet Türk sorular üzerine, yeni bir sürecin başlaması için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini belirterek, "Gelen barış grupları tutuklanmak için gelmiyor. TCK 22'inci  maddeden yararlanmak için gelmiyorlar. 22'inci madde de ısrar, çözümsüzlükte ısrar olarak değerlendiriyoruz" dedi.

 AYGÜL BİDAV: PKK TASFİYE EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR

 Abdullah Öcalan'ın 1999 yılındaki çağrısı üzerine gelen PKK'lı grubun arasında yer alan Aygül Bidav ise Türkiye Barış Meclisi adına kısa bir açıklama yaptı. Bidav, PKK'nın tasfiye edilmeye çalışıldığını iddia ederek, "Bu tarihsel fırsatı başta hükümet olmak üzere devletin iyi görmesi görmesi, doğru değerlendirmesi, gerekir. Tüm siyasi partilere, sivcil toplum örgütlerine sendikalara ve Türkiye haklarına çocuklarını yitiren tüm analara, büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Barış meclisi olarak, bu tarihsal fırsat ve barış adımlarını önemsiyoruz. Gelen barış grubunun tutuklanmamasını istiyoruz ve bekliyoruz" diye konuştu.

DHA

 

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;