Türkiye aksesuarı sevdi

Uzay Oto, İstanbul'daki Volkswagen bayiliği ve DOD temsilciliğiyle gerçek bir otomotiv üssü haline geldi

02 Eylül 2009, Çarşamba 17:52
A A

Hakan Çelik / POSTA

Bundan yaklaşık 35 yıl önce İsmail Toprak ve iki kardeşi tarafından kurulan Oto Uzay, Türkiye’ye otomobil aksesuarı ithal ederek başlattığı faaliyetlerini, bugün ülkenin sektördeki en güçlü ithalatçısı olarak sürdürüyor. Stratejik kararları Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Toprak’ın aldığı şirketi, bugün Seyra ve Zümra Toprak kardeşler yönetiyor. Yüksek lisansını Amerika’da yapan Seyra Toprak, şirketin CEO’su olarak görev yaparken, Zümra Toprak ise Oto Uzay’ın finans direktörlüğünü sürdürüyor. Seyra Toprak’la Türkiye’deki otomobil pazarını, aksesuar sektörünü ve şirketin geleceğe dair yatırım kararlarını konuştuk. Oto Uzay, çoğunlukla Uzakdoğu kökenli otomobil aksesuarlarını Türkiye’ye ithal eden, bu sektörün en büyük firması. Oto Uzay, pazarın büyüklüğü karşısında pek çok ürünü Türkiye’de üretmeye ve ülke içinde de istihdam yaratmaya karar vermiş. Bu çerçevede, kar zinciri Karmatik markası yaratılmış. Karmatik bugün, uluslararası çapta hedef pazarlara ihraç ediliyor.

EN ÇOK TERCİH EDİLENLER

Seyra Toprak, geçmişte, üçüncü fren lambası, yan ayna gibi daha çok güvenliğe dayalı ürünlerin satışını yaptıklarını, bugün ise bu donanımların pek çok otomobilde standart olarak sunulması nedeniyle, daha farklı ürünlere yöneldiklerini söylüyor. Seyra Toprak’ın verdiği bilgiye göre, bugün en çok tercih edilen aksesuarlar arasında, araç kokuları, güneşlikler, değişik tipte buzdolapları, çeşitli ses sistemleri ve alarmlar geliyor. Otomobil kullanıcılarının artan gelir seviyeleri ve insanların hobilerine daha fazla zaman ayırmaya başlamasıyla, kayak taşıma üniteleri gibi spesifik ürünlere olan talep de artmış. Seyra Toprak, insanların geçmişte olduğu gibi bugün de neredeyse kendilerinden daha fazla araçlarıyla ilgilendiklerini, bu nedenle otomobil koruma ürünlerini her zaman çok sattıklarını anlatıyor. Bugünün en çok tercih edilen donanımı ise ledli xenon farlar. Oto Uzay, gezer TIR’ın yanı sıra internet sitesi üzerinden de satış yapıyor. Kasımpaşa’daki Uzay Oto’da Volkswagen bayiliği, ikinci el araçların satıldığı DOD temsilciliği de yapan şirket toplam, 25 bin metrekarelik bir alanda faaliyet gösteriyor. Seyra Toprak, yakında sürpriz bazı alanlarda da yatırım yaparak büyümeyi hedeflediklerini anlattı.

‘POLO’YU HEYECANLA BEKLİYORUZ

Alman Volkswagen markasının, İstanbul’daki büyük bayilerinden biri olan Uzay Oto’nun Finans Direktörü Zümra Toprak ise çok kısa bir süre sonra Türkiye pazarına sunulacak olan Volkswagen Polo’yu heyecanla beklediklerini söyledi. Şimdiden bu araca yönelik yoğun bir ilgiyle karşılaştıklarını belirten Zümra Toprak, geçmişte daha çok kadın kullanıcılar tarafından tercih edilen Polo’nun yepyeni tasarımıyla, her kesimden otomobilseverin ilgisini çekeceği görüşünde. Ticari araçta Transporter’ın tartşmasız üstünlüğü olduğunu anlatan Zümra Toprak, Volkswagen ürün gamında yer alan Scirocco’nun tasarımıyla kendisi için çok özel olduğunu ifade ediyor. Passat’ın üretildiği ilk günden bu yana, sınıfının en çok satan aracı olduğunu söyleyen Toprak, Passat’ın yeni modeli CC’nin ise yollardaki en karizmatik araç olduğu görüşünde.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;