'Türkiye baskı altında'

İngiltere'de yayımlanan The Observer gazetesi 'ABD Suriye'deki IŞİD'in üst düzey terör şeflerini vurmak için hava saldırılarını başlatmaya hazır' manşetli ile yayınlanırken, 'Türkiye'nin cihatçı akınını durdurmak için baskı altında' diye yazdı

24 Ağustos 2014, Pazar 16:49
A A

Gazete, IŞİD tehditlerine karşı Beyaz Saray’ın eyleme geçeceğine dikkat çekerken, cihatçıların Türkiye’nin Suriye sınırına doğru akışını önlemek için Türkiye’nin gittikçe artan bir baskı altında olduğunu vurguladı.

ABD’nin IŞİD’in liderlerini ortadan kaldırmayı hedefleyen hava saldırılarını düşündüğünü yazan The Observer, Washington’un hava saldırılarını Irak’tan Suriye’ye genişletmeyi planladığını öne sürdü. Yüksek düzeydeki İngiliz politikacıların Ankara’dan, İngiltere ve diğer ülkelerden giden Cihatçıların IŞİD’e katılmadan önce Türkiye üzerinden Suriye’ye girmelerini bloke etmesini istediklerine dikkat çekildi.

Hafta sonu çok sayıda IŞİD militanının sınır bölgesinde daha çok yeri kontrol altına almaya kalkıştıklarına işaret eden The Observer, IŞİD’in Irak askeri üslerinden yağmaladıkları zırhlı kamyonlarla kuzeye doğru ilerlediğini ileri sürdü. IŞİD’i durdurmak için Batı çareler ararken, IŞİD’in Türkiye sınırına doğru ilerlemesi haberine The Observer iki sayfa ayırdı.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;