Türkiye büyüyecek nadir ülkelerden

IMF, küresel ekonominin dramatik düşüşü izleyen dönemde büyümeye geçtiğini bildirdi

Türkiye büyüyecek nadir ülkelerden

EKONOMİK TOPARLANMA BAŞLADI

G20 toplantısı sonrasında bir rapor açıklayan IMF, “Küresel ekonomi büyümeye dönmüştür. Ancak toparlanma, gelişmiş ekonomilerde, eşitsiz ve henüz kendi kendine devam etmeyen biçimdedir. Finansal iyileşmeler devam edecektir ancak henüz normalden uzaktır” dedi. IMF krizden çıkış önlemlerinin sürdürülmesini istedi.

DURUMU İYİ OLANLARDAN

IMF’nin raporuna göre Türkiye, bu yıl dördüncü üç ay karşılaştırmalarında büyüme kaydedecek nadir G20 ülkelerden biri konumunda. Raporda, 2009 ve 2010’un son üç aylarına ilişkin büyüme tahminleri de yer aldı. Buna göre, Türkiye’nin 2009’un son çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.7, 2010 yılı dördüncü üç ayında ise bu yılın aynı dönemine göre yüzde 2.7 büyümesi bekleniyor.

7 ÜLKEDEN BİRİ OLACAK

Türkiye böylece G20 ülkeleri arasında dördüncü üç ayların karşılaştırmasında büyüme gerçekleştiren yedi ülkeden biri olacak. Dördüncü üç aylarda büyüyecek diğer ülkeler ise Avustralya, Çin, Brezilya, Hindistan, Endonezya, Kore olarak sıralandı. Çin son çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10.1 büyüyecek. Diğer ülkelerin büyüme rakamlarının Türkiye’den fazla olması bekleniyor.