'Türkiye her tarafa gidiyor'

Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye doğuya mı, batıya mı gidiyor?” tartışmalarına şu karşılığı verdi: Türkiye, hem doğuya hem batıya hem kuzeye hem güneye her tarafa gitmektedir

'Türkiye her tarafa gidiyor'

İLK DERSİ VERDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül dün Ankara’da Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) binasının açılış törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Gül, tören sonrası USAK’ta “Yeni Dönemde Türk Dış Politikası” başlıklı ders verdi. Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasında Türkiye’nin dış politikasının gerektirdiği esneklikle, milli menfaatlar arasında hassas bir denge gözetmenin zorunlu olduğunu söyledi.

‘SÜRÜKLENMİYORUZ’

Gül, son günlerde sıkça dile getirilen “Türkiye batıdan doğuya mı kayıyor?” eleştirilerine şu yanıtı verdi: Sanki Türkiye şaşırmış, denizin ortasında dalgalara göre sürüklenen bir ülke gibi algılanıyor. Türkiye’nin ne yaptığı bellidir. Türkiye, tabii ki hem doğuya hem batıya hem kuzeye hem güneye her tarafa gitmektedir.

ASKERE ÖVGÜ

Konuşmasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) önemine de vurgu yapan Gül, “TSK, Türkiye’nin gücüne daima güç katmaktadır. Eğer Türkiye’nin demokrasisi, ekonomisi, Silahlı Kuvvetleri güçlü olmasa tabii ki dış politika açılımlarını yapmak mümkün değildir” dedi. Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin bir devlet projesi olduğunu da belirten Gül, “Türkiye AB rayından çıkmayacak” diye konuştu.

‘TARTIŞALIM’

Konuşmasında demokratik açılım ve Ermeni açılımıyla birlikte başlayan tartışmalara da değinen Cumhurbaşkanı Gül “Bunun için hem iç konularda hem dış konularda çok daha tartışmalı bir ortama ihtiyaç olduğuna inanıyorum. Bugün Türkiye’de çok canlı bir tartışma ortamı görmekten, aslında memnuniyet duyuyorum. Daha güçlü bir Türkiye için bu şart” diye ekledi.